MAKALE

Bentley’nin Yepyeni Buz Canavarı

Bentley’nin Yepyeni Buz Canavarı

Bentley Continental GT’nin özel versiyonu, buz üzerindeki adrenalin yüklü yarış için tasarlandı.

İngiltere’nin en meşhur lüks otomobil markalarından Bentley, Avusturya Alpleri’nde, Salzburg yakınlarında bulunan Zell am See kasabasında düzenlenen adrenalin yüklü GP Ice Race gösteri yarışı için özel bir buz canavarı tasarladı. Continental GT’nin buz üzerindeki yarışa uygun bir edisyonu olan bu araç, 600 metre uzunluğundaki kardan pist üzerinde yarışmak için gereken her tür donanıma sahip.

626 beygir gücüne sahip Ice Race Continental GT W12, saatte 0 km’den 100 km hıza 3.7 saniyede ulaşabiliyor. Buz üzerindeyken hakimiyeti tamamen sürücüye veren otomobil, özel tasarlanmış yarış koltuklarına, çubuk şeklinde LED farlara, tavanında bulunan kayak rafına ve en önemlisi de Pirelli’nin Scorpion Ice Zero 2 lastiklerine sahip.

Bu özel tasarlanmış otomobilin bir diğer özelliği de 2019’de Pikes Peak tepesi tırmanışında rekor kıran seri üretim Continental GT modelinin çizgilerini yansıtması.

GP Ice Race’in ilk aşaması tamamen karla kaplı pistteki standart bir otomobil yarışından, ikinci aşaması ise geçmişi 1928 Kış Olimpiyatları’na uzanan ‘skijoring’ gösterisinden oluşuyor. Orjinalinde kayakçıları atların çektiği bir yarış türü olan skijoring’de bu kez kayakçılar yüksek beygir gücüne sahip otomobiller tarafından çekiliyor.

Bu yarış Bentley’nin buz üzerindeki ilk deneyimi değil, marka 2007 ve 2011’de buzla kaplı pistte hız rekorları kırmıştı. Bu kez ise piste Dünya Junior Ralli Şampiyonası’nda yarışan Catie Munnings ile çıktı ve böylece bu yarışa modern dönemin ilk kadın Bentley sürücüsüyle katılmış oldu.


Önerilen yazılar