Bergen mi? Batman mi?

Bu hafta vizyona giren iki önemli film, Bergen ve The Batman’e dair detayları merak ediyor musunuz?

Herkese merhaba. 4 Mart 2022 sinemaseverler için oldukça önemli bir tarih haline geldi bile. Yaklaşık üç yıldır proje aşamasında olan fakat bütçe, anlaşmazlıklar, Covid-19, çekim takvimleri gibi sebeplerden bir türlü hayata geçemeyen iki çok önemli proje artık vizyona hazır.

Türk sinemaseverler 4 Mart 2022 Cuma gününü iple çekmeye başladılar. Arabesk müziğin ikonik ismi Bergen’in gerçek yaşam öyküsü ve gerek çizgi roman dünyasının, gerekse büyük stüdyoların kahramanı Batman’in yeni filmi aynı gün görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Gelin bu iki önemli projeyi birer birer ele alalım. Bakalım hangisine diğerinden daha önce gidiyor olacağız.

Bergen

Bergen filmi 4 Mart tarihinde vizyonda. Başrollerinde Bergen rolü ile Farah Zeynep Abdullah, Erdal Beşikçioğlu ve Tilbe Saran’ın olduğu filmde, ayrıca Ali Seçkiner Alıcı, Nergis Öztürk, Şebnem Sönmez, Ahmet Kayakesen, Nurcan Eren, Suzan Kardeş ve Arif Pişkin gibi birbirinden önemli oyuncular da yer alıyor.

Filmin yönetmeni ise iki kişi. Daha önce çektikleri Zenne ve Çekmeceler filmleri ile Türk Sinemasında alternatif bir yer edinmiş olan Mehmet Binay & M.Caner Alper.

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen, 16 Temmuz 1960’da Mersin’de dünyaya geliyor. Anne ve babası boşanınca yaşamını annesi Sebahat Çakır ile sürdürüyor. Ankara’ya taşınıyorlar. 1979 tarihi onun için adeta bir dönüm noktası. Ankara Feyman Gece Kulübü’nde söylediği bir şarkı ile tüm gözler ona çevriliyor. Aldığı teklif ile aynı gazinoda program yapmaya başlıyor. İlerleyen şarkıcılık kariyeri esnasında gittiği Adana turnesinde Halis Serbes adında bir tüccar ile tanışıp evleniyor.

Aslında bu adamın onun için hazırladığı sahte bir evlilik merasimi. 1982 yılında ilk long play’i olan Şikayetim Var’ı çıkarıyor. Bu süre esnasında eşinin çalışmamasını isteyen Halis Serbes’in zulmü git gide artıyor. Kocasını dinlemeyen ve mesleğinden vazgeçmek istemeyen Bergen’in Ekim 1982 tarihinde eşinin azmettirmesi ile yüzüne ve tüm vücuduna kezzap atılıyor. Bu saldırı ile tek gözünü kaybeden ve vücudunda bir çok yanık oluşan Bergen artık manşetlere geçiyor. Bir anda bu kötü olay ile ülkenin en tanınır kişilerinden birisi oluyor. Evet Bergen artık çok ünlü bir isim. Bu olay sonrası tedavisi 8 ay süren Bergen ünlü yapımcı ve söz yazarı Cengiz Özşeker’in teklifi ile yeniden sahnelere dönüyor. Bergen artık bir star.

Kekeva Plak’ın teklifi ile peşi sıra çıkardığı 3 long play ile ülkenin en dinlenilen müzik yıldızı haline dönüşüyor. O yıl kaset ve plak yapan bir çok şöhretli ismi geride bırakıyor. Bergen’in sesi de yaşam öyküsü gibi çok acıklı. O arabeski, arabesk de onu çok seviyor. Acıların Kadını albümü 1986 yılının müzik olayı olarak kayıtlara geçiyor.

Kezzap olayı sonrası cezaevinden çıkan eşi ile barışıyor. Bu hata onun canına mal oluyor. Yoğun bir ilgi gören albüm tanıtım turneleri sırasında 14 Ağustos 1989’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Adana Pozantı’da tekrar barıştığı eşi tarafından kurşunlanarak öldürülüyor. Memleketi Mersin’e defnediliyor.

Bu acı ve ikonik yaşam öyküsünün detaylarını merak eden biz sinema severlere de 4 Mart’ta sinema salonlarında olmak görevi düşüyor.

The Batman

Evet yine yeni bir Batman filmi ile karşı karşıyayız. Christopher Nolan’ın kült Batman üçlemesi sona erince hepimiz yıkılmıştık. Sinema tarihine eşsiz bir Joker performansı hediye eden Nolan ve Heath Ledger hiç ama hiç unutulmayacak elbet.

Fakat Batman serileri sinemaseverler için hiçbir zaman bitmemeli, bitemez!

Üç yıllık beklemenin ardından 4 Mart’ta vizyona girecek olan yeni Batman filmi ‘The Batman’ hakkında sizlere önemli notlar çıkardım. Buyrun…

• Filmin yönetmen koltuğunda Matt Reeves oturuyor. Kendisine Maymunlar Cehennemi serisi ile bayılmıştık doğrusu.

• Batman’i Robert Pattinson canlandıracak. Uzun süren seçmeler sonucunda kendisinde karar kılındı. Filmografisi son yıllarda başarılar ile dolu Pattison bu film için çok ama çok heyecanlı olduğunu belirtiyor.

• Pattinson’a Zoë Kravitz, Catwoman rolüyle eşlik ediyor.

• Filmde, Jeffrey Wright, Jim Gordon’u; Paul Dano, Riddler’ı; Colin Farrell, Penguin’i; Andy Serkis ise Alfred Pennyworth’u canlandırıyor. Özellikle ‘Bilmececi’ performansı ile Paul Dano çok merak ediliyor.

• Filmin süresi 2 saat 55 dakika.

• Filmin yönetmen kurgusu versiyonu da var. O ise yaklaşık 4 saat uzunluğundaymış. Bunu da DVD versiyonunda izleyeceğiz.

• Film, aynı isimli The Batman DC çizgi romanından uyarlandı.

Gelelim filmin konusuna; suçluların kalbine korku salan Batman, iki yıl boyunca sokaklarda dolaşarak Gotham City’nin gölgelerine saklanıyor. Hem kendi kimliğini arayan hem de kendisini bu şehirde oldukça yalnız hisseden Bruce Wayne tahmin edersiniz ki yeni bir maceranın eşiğinde.

Riddler isimli sadist bir katilin hedefinde Gotham’ın elitleri var. Peşi sıra işlediği cinayetler ve yarattığı bilmece karmaşası karşısında Batman devreye girmek zorunda kalıyor. Bu savaşta ise yanında sadık uşağı Alfred Pennyworth ve Teğmen James Gordon var. Batman ayrıca Riddler ile mücadele sürecinde Selina Kyle diğer adıyla Catwoman, Oswald Cobblepot yani Penguen ve Carmine Falcone gibi karakterlerle karşılaşıp oldukça önemli kaosların içinde de kalıyor.

Yine bir üçleme olarak planlanan The Batman tüm dünyada büyük bir merak uyandırmış durumda. Önemli dünya başkentlerinde yapılan galalarda filmi hemen herkes çok sevdi. Tonunu sert bulanlar da oldu. Kimi kesim ise filmin türünün korku/gerilim olduğu konusunda hemfikir.

Yönetmen Matt Reeves de filmi Heat filmi tonunda çektiğini söylüyor. Bizim de merakımız git gide artıyor. Gelsin bakalım 4 Mart. Biz hazırız. Uzun süren Covid-19 pandemisi sonrası salonlarda yerimizi alacağız!

Haftaya görüşürüz.

Yazar: Doğuş Bengi

IG: @dogusbengi


Önerilen yazılar