Bileğinizdeki Bugatti Chiron

Jacob & Co.’nun Bugatti işbirliğiyle tasarladığı yeni saati, içinde minyatür bir W16 motoru barındırıyor.

Jacob & Co., kurucusu Özbek kökenli Jacob Arabo’nun ismini taşıyan ve hiç eşine rastlanmayan saatler ile son derece zarif mücevherler tasarlayan, New York, Manhattan merkezli bir firma. Markayı daha çok Astronomia, Ghost ve Opera by Jacob & Co. serilerinden tanıyoruz. Bu serilerin arasında, ülkemizdeki saat meraklılarını tarafından en çok beğenilenin, saatin içinde kendi evrenini barındıran ve bunu tüm şeffaflığıyla bize sunan Astronomia serisi olduğunu düşünüyorum. Benim kişisel tercihim ise bir World Timer (farklı şehirlerdeki zamanı gösteren) olan Epic SF24 modeli.

Ama bugün, markanın en son çıkardığı ve yine çok farklı olan bir modelinin detaylarını inceleyeceğiz: Jacob & Co. Bugatti Chiron Tourbillon. Çok yakın bir geçmişte, Jacob & Co. firması hiper-otomobiller tasarlayan Fransız üretici Bugatti ile birlikte, yüksek komplike saaatler tasarlamak üzere masaya oturmuş, bu işbirliğinin sonucunda ise ortaya “Twin Turbo Furious Bugatti” isimli bir saat çıkmıştı.

Ancak bu kez sadece Bugatti logosu eklenmiş bir saatten değil, kolunuzda adeta bir Bugatti taşıyormuşsunuz hissi veren bir tasarımdan bahsedeceğiz. Çünkü, Bugatti Chiron Tourbillon, Bugatti Chiron’da kullanılan W16 motorunun aynısının minyatür bir versiyonunu gövdesinde barındıran bir saat. Modelin ön tarafında bulunan ve Chiron’un at nalı şeklindeki ızgarasını andıran boşluğundan, dönüşünü bir dakikada tamamlayan “tourbillon” özelliğini gözlemleyebiliyorsunuz.

Kalibre JCAM37, elle kurmalı mekanizmasının 60 saatlik bir güç rezervi var. Titanyum kasasının çapının oranları ise 54 mm’ye 44 mm. Silindir kısmı sentetik safirden yapılmış. Güç rezervi göstergesini saat 8 yönünde görebiliyoruz. Saatte 3 adet kurma kolu bulunuyor: Ortadaki kurma kolunu saat yönünde çevirirseniz saatin kendisine çalışabilmesi için gereken enerjiyi veriyorsunuz. Eğer saat yönünün tersine hareket ettirseniz, gerçek bir otomobilinki gibi çalışan motor animasyonu için enerji sağlıyorsunuz. Zaman soldaki kurma kolundan zamanı ayarlanabiliyor, sağdaki kurma kolu ise adeta bir buton gibi hareket ederek yaklaşık 20 saniye kadar süren bu animasyonun başlamasını sağlıyor.

Hem saat hem de otomobil tutkunlarını cezbedecek Bugatti Chiron Tourbillon, limitli sayıda üretilmiş, göz alıcı bir model.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar