Bileğinizdeki Sihirli Küre

Zamanı kobalt küresinin hareketiyle gösteren bu ilginç saat modeli Baselworld’ün yıldızı oldu.

Bu yıl fütüristik bağımsız saat markalarının bile fazla yenilikle karşımıza çıkmadığı Baselworld 2019 Saat Fuarı’ndaki en ilginç modellerden birine Hautlence markası imza attı.

Hautlence LH Sphere modeli ile birlikte marka, jumping hour fonksiyonalitesini bir adım daha ileriye götürdü.

Saatin gösterilme şeklini akrep gibi ilerleyen ibrelerle değil de, genelde anlık atlamalarla (jump) rakamların değişmesi şeklinde gösterildiği sisteme jumping hour deniyor. Hautlence HL Sphere de ise bu işlem üç boyutlu bir küre (sphere) üzerinden yapılıyor. Mavi tondaki kobalt küre, zaman ilerledikçe dönerek (bir nevi atlama yaparak) doğru saati gösteriyor. Kürenin üzerinde 12 adet rakam bulunuyor. Dolayısıyla 24 saati göstermediği için gece/gündüz farkını anlamak size kalıyor.

Markanın televizyon ekranı görünümüdeki modellerine ev sahipliği yapan “The Atelier” koleksiyonunda yer alan bu saatte zamanı okumak ilk başta her ne kadar komplike gözükse de aslında alıştığınızda son derece basit ve eğlenceli bir hal alıyor.

Kürenin sağ tarafında 00 ile başlayıp 60 ile biten ve “dakikayı” gösteren retrograde (geriye doğru tekrar başa dönen), yarım ay şeklinde bir disk bulunuyor. Zaman ilerledikçe dakika ibresi de bu diskin üzerinde ilerliyor ve her yeni saat dilimiyle birlikte, dakika 60’ı geçtikçe, soldaki küre mekanik olarak buna uyumlu biçimde hareket ediyor. Sağ taraftaki yarı-açık bölümden ise, saatin firma tarafından tasarlanan, in-house elle kurmalı HTL 501-1 mekanizmasını safir camından görüntüleyebiliyorsunuz.

36 x 46 x 12 mm boyutlarındaki bu ilginç saat modeli, 3 ATM su geçirmezlik özelliği, 3 günlük güç rezervi, ve 28 adet jewels’ıyla sadece 28 adet olarak limitli üretildi.

Yazar: Mert Kalafat


Önerilen yazılar