Bir Efsanenin Ardından

Estetik vizyonu ve yaratıcılığıyla moda dünyasında taşları yerinden oynatan Karl Lagerfeld’i en ikonik tasarımları ve defileleriyle uğurluyoruz.

Tasarımcı, fotoğrafçı, yayıncı ve film yönetmeni Karl Lagerfeld, geçtiğimiz hafta 85 yaşında hayatını kaybetti. 60’lı yıllardan beri modanın tam kalbinde yer alan Lagerfeld, o yıllardan bugüne her detayın akıl almaz bir öncelik taşıdığı, tamamen kendine has bir evren yarattı.

1933’de Hamburg’da doğan efsane modacı kariyerine Pierre Balmain’in asistanı olarak başladı, 60 ve 70’lerde Fendi gibi moda evleri için tasarımlar üretti ve ardından Chloé ile çalışmaya başladı.

1983’te ise ölümüne dek birlikte çalışacağı Chanel için ilk couture koleksiyonunu üretti. Aynı yıllarda objektifin arkasına geçmeye başlayarak çalıştığı markaların reklam kampanyalarına da imzasını atmaya başladı.

Bembeyaz saçları, simsiyah güneş gözlükleri ve dik yakalı gömleğiyle kendiyle bütünleşen ikonik imaja sahip modacı benzersiz yeteneğiyle, geleceğin trendlerini sadece yakalamakla bitmiyor aynı zamanda da şekillendiriyordu.

Chanel ve Fendi’nin kreatif direktörlüğünü üstlenen Lagerfeld, sınırsız hayal gücüyle podyumları bir plaja, bir ormana, bir iskeleye, bir kafeye, bir feminist yürüyüşe ve yağmurlu bir akşam üstüne çevirebilecek kadar da iddialı şovlara imza attı. Paris moda haftasında gerçekleşen ve kendinin katılamadığı son defilesinden bir süre önce ise Metiers d’Art şovunda ise antik bir Mısır tapınağının önünde yürüyen modelleri birer Mısır tanrıçasına dönüştürmüştü.

Tabii yılların deneyimine sahip modacının yeteneği, yıldız isimlerin de tercihi oldu ve kırmızı halılarda, çok özel gala ve ödül gecelerinde birçok ünlü isim Karl Lagerfeld imzalı tasarımlarla boy gösterdi.

Fendi’nin kült ve zamansız aksesuarı ‘baguette’ çantayı bu ününe kavuşturan da Lagerfeld’di, Chanel’in iç içe geçmiş iki C harfinden oluşan ikonik logosunu ortaya çıkaran da.

“Zarafet bir tavırdır,” mottosuyla moda dünyasında kalıcı iz bırakan Karl Lagerfeld’in efsanesi kendisinden sonra da yaşamaya devam edecek.

 


Önerilen yazılar