MAKALE

Bir Efsanenin Yeniden Doğuşu

Bir Efsanenin Yeniden Doğuşu

Bir efsane DNA’sından yeniden doğuyor. Mercedes-Benz G Serisi, ikonik dış tasarımına sadık kalırken öte yandan günümüzün teknik özelliklerini barındırarak bir kez daha araziye çıkıyor.

Jurrasic Park filmini izlediyseniz dinozorların fosilleşmiş bir sivrisinekte bulunan DNA’dan yeniden yaratılışını mutlaka hatırlayacaksınız. İşte Mercedes-Benz de 1979’da ilk kez yola çıkan ve o gün bugündür bir efsaneye dönüşen G Serisini, eski DNA’sını koruyarak yeniden yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Detroit Otomobil Fuarı’nı ziyaret edenler bir ikonun yeniden yaratılmasına tanık oldu. Fuarda, bu arazi otomobilini bir ‘fosilin’ içinde sergileyen Alman otomobil üreticisi, bu görsel şovuyla olduğu kadar, G Serisinin yenilenen özellikleriyle de göz kamaştırdı.

Yola çıktığı ilk günden bu yana Mercedes-Benz’in SUV segmetindeki ikon aracı olan G-Serisinin çığır açan off-road performansı ve kutu formlu zamansız dış tasarımı birkaç yenilik dışında aynı kalırken, aracın DNA’sı hiç olmadığı kadar güçlendirildi.

Reklam kampanyasının sloganı olarak seçilen “Zamandan daha güçlü” ifadesi zaten G Serisinin neden yaklaşık 40 yıldan bu yana hayranlık uyandırdığını anlatıyor. Öte yandan aracın yeni versiyonunda yapılan geliştirmeler de bu güçlü imaja katkı yapıyor.

G Serisi’nde yapılan en büyük yenilik iç tasarımda göze çarpıyor. Baştan başa yeniden tasarlanan kokpit bölümündeki yenilikler, iki adet ekran, ısıtmalı ve masaj özellikli koltuklar, 16 hoparlörlü ses sistemi ile özetlenebilir. Ayrıca aracın eski versiyona göre uzunluk olarak 50 mm genişlik olarak 120 mm daha büyütülmesi iç bölümde de hissediliyor.  

Mercedes-Benz G serisi ayrıca hafif malzemelerle üretildiği için eski modele göre 170 kg daha hafif, bu da hem arazi hem de şehir sürüşleri için daha aerodinamik bir sürüş deneyimini garantiliyor. Sürüş demişken, araçta Comfort, Sport, Individual ve Eco olmak üzere seçebileceğiniz dört farklı sürüş modu da bulunuyor. Mercedes-Benz G serisinin yeni 4.0 litrelik V8 motoru ise 410 beygir gücüne ve 609 Nm torka sahip.


Önerilen yazılar