Bir İtalyan Harikası

Dolce Vita’ yaşam tarzının simgelerinden klasik ahşap teknelerin ardındaki efsane imza: Riva.

Kuzey İtalya dendiğinde akla, etrafını ihtişamlı villaların ve yemyeşil tepelerin süslediği, zümrüt rengi gölleri geliyor. Bu göller ise sularında süzülen lüks tekneler olmadan hayal bile edilemiyor. Teknelerde en klasik İtalyan tarzını yüzyıldan fazladır uygulayan ikonik markaların başında ise Riva geliyor.

1842’de Iseo Gölü’nün kıyılarındaki minik bir kasabada tekne inşa etmeye başlayan Pietro Riva’nın yarattığı bu teknelerin efsaneleşmesi ise 1950’ler ve 60’larda gerçekleşiyor. Elizabeth Taylor’dan Sean Connery’e, Brigitte Bardot’dan Sophia Loren’e dek birçok ünlü isim, bu İtalyan hız teknelerinin tutkunu oluyor. Günümüzde ise Como Gölü’nde muhteşem bir malikanenin de sahibi olan George Clooney’i Riva teknelerinin en ünlü hayranları arasında sayabiliriz.

2017’de hayatını kaybeden Carlo Riva, büyük büyükbabası Pietro Riva’nın izinden giderek 1950’lerde kurduğu tersane ile Riva’ların altın dönemini başlatmıştı. Bu lüks hız teknelerinin günümüzde bile göz alan klasik estetiği ise maun ağırlıklı gövdelerinden geliyor.

En ünlü Riva modellerinden olan çift motorlu Tritone 1950-1966 yılları arasında üretildi. Ardından sadece 21 adet üretilen, 8 metrelik Super Tritone onu izledi.

Riva Aquarama serisi ise 1962’den 1972’ye dek üretildi. 1960’ların sonlarında Riva Florida modelinin yerine geçen Riva Junior ise Brigitte Bardot ve Peter Sellers gibi ünlülerin favorisi oldu. Riva’nın ürettiği hız teknelerini bu kadar özel kılan bir başka şey ise ince İtalyan işçiliğini yansıtan iç detayları.

Günümüzde Riva hala muhteşem tekneler üretmeye devam ediyor. Tasarım dilinin geneli 1950’lerin zarafetini taşısa da değişen teknoloji ile Riva teknelerin gövdesi artık fiberglastan üretiliyor. Ancak modern Riva’larda da geleneksel maun güverteden vazgeçilmiyor.

50 ve 60’lı yılların jet set döneminin simgelerinden olan klasik Riva tekneler, gerek eski gerek yeni modelleriyle, İtalyan tasarımının ruhunu temsil ederken aynı zamanda da kalite ve zarafetin zamansız bir ikonu olmayı sürdürüyor.


Önerilen yazılar