Bir Moda Haftasının Ardından

Mercedes Benz Fashion Week İstanbul, göz kamaştıran şovlar, ışıltılı partiler ve Sonbahar Kış sezonundan şık tasarımlarla şehirde moda rüzgarı estirdi.

İstanbul’un moda açısından en hareketli haftalarından birini daha geride bıraktık. 2018-2019 Sonbahar Kış koleksiyonlarını sergileyen, Türkiye’den ve dünyadan otuz iki marka ve tasarımcı ile Mercedes Benz Fashion Week İstanbul‘un on birinci sezonu geride bıraktık. İşte moda haftasının ardından akılda kalan defileler ve detaylar…

Mehtap Elaidi’den Sevim’in Hayat Hikayesi

Hayatımız boyunca kaç defa giyim tarzımızı değiştirdik, kaç defa bambaşka bir imaja büründük? Özellikle ilk gençlikten daha olgun yaşlara geçiş yaptığımız, öğrencilikten profesyonelliğe adım attığımız dönemde aramızda giyim stilini değiştirmemiş biri yoktur herhalde. Mehtap Elaidi de Sonbahar Kış 2018 defilesinde Sevim adında bir kadın karakterin peşine takılıp onun hayatının farklı dönemlerinden farklı formları tasarlamış. Bu yüzden de defilede tek bir tarz bulduğumuzu söyleyemeyiz, aksine şovun bir bölümünde capcanlı, baskın kırmızıları ve pembeleri, başka bir bölümünde ise 70’lere atıfta bulunan bir renk skalasını ve bol paça pantolonlar gibi dönemin öne çıkan modellerini izledik.

Ece Kavran’dan Gazino Sahnesine Modern Yorum

Markası URUN ile Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul’a katılan Ece Kavran, bir dönemin gazinocular kralı olarak tanınan dedesi Osman Kavran’a ve gazinoların zirve yaptığı döneme saygı duruşunda bulunan bir defile sergiledi; elbette kendi modern yorumunu katarak. Siyah, kırmızı, yeşil, ekru ve mor renklerin ağırlıkta olduğu koleksiyon, geçmişin şatafatlı sahne kostümleriyle modern minimalist çizgileri mükemmel bir şekilde birleştirdi.

Lug Von Siga’dan Japon Esintileri

Gül Ağış her sezonda yaptığı gibi bu sezonda da belli bir temanın etrafında dolaşarak bu temayı İstanbul’un ruhuyla bir araya getirdi. Sonbahar Kış 2018 koleksiyonunda bu kez Kyoto seyahatindan ilham alan modacı defilesinde Japon ve Türk desenlerini buluşturdu. Her iki ülkenin de geleneklerinden izler taşıyan tasarımlarda hem mat hem parlak kumaşlar ile 70’lere ve 80’lere gönderme yapan formlar öne çıkıyor.

Kadir Kılıç’ın Siyah Balığı

Miin by Kadir Kılıç defilesinde BLACK FISH adını verdiği koleksiyonunu tanıttı. Fonskiyonel ve deneysel tasarımların ön plana çıktığı defilede hem erkek hem de kadın modeller sonbahar kış sezonuna dair stil ipuçları verdi. Sezonun yükselen trendi denim kumaşın da bol bol kullanıldığı bu alışılmışın dışı koleksiyon, farklı giyinmeyi seven özgür ruhlara göre…

Şehirdeki Kaotik Orman

Şehir yaşamını vahşi bir orman ile sembolize eden Urban Jungle isimli koleksiyonuyla Exquise ilk kez MBFWI podyumunda yerini aldı. Büyük şehirlerde yaşayan kadınların günlük hayatında tercih edebileceği birçok parçayı bu koleksiyonda izledik. Kalem eteklerden şifon elbiselere, dantel bluzlardan yün paltolara kadar geniş bir tasarım yelpazesiyle defilesini gerçekleştiren Exquise’in ışıltılı kumaşları, pötikare ve çiçek desenleri, kreasyonlarına farklı bir dokunuş katarak her tarzdan kadının kendinden bir parça bulabileceği kombinler ortaya çıkardı.


Önerilen yazılar