Bir Zamanlar Moda Dünyasında

70’ler modası Bir Zamanlar Hollywood’da filmiyle beraber yeniden gündemimizde.

Moda dünyası kendini bir döngü içerisinde yeniliyor. 80’ler, 90’lar trendlerinin geri dönüşünü yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz sezonlar bu kez de 70’ler rüzgarının yeniden esmesine sahne oluyor. Tabii bunda yalnızca moda markalarının etkisi var demek yanlış olur, popüler kültürün etkisi de çok büyük. Örneğin geçtiğimiz günlerde vizyona giren, Türkiye’de ise Ağustos sonunda sinemalara gelecek olan, Quention Tarantino’nun en son filmi Bir Zamanlar Hollywood’da 70’lerde geçmesiyle bir anda 70’ler akımını gündemimize getirmiş oldu.

Başrollerinde Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio gibi son derece ünlü iki aktör olunca, filmdeki giysilerden erkek modasına dair ilham almamak büyük bir kayıp olur.

Denim

70’ler dendiğinde akla ilk gelen üst kısmı çok dar, paçalara doğru ise genişleyen, yüksek belli denim pantolonlar oluyor. Elbette tam bu kesime sahip bir pantolon edinmekten bahsetmiyoruz ancak hafif yüksek belli ve geniş paçalı bir kot pantolon sizi 70’ler trendine yakınlaştıracak. Filmde Brad Pitt’in tercih ettiği ‘denim-on-denim’ tarzına yönelecekseniz kot ceketinizle pantolonunuz aynı tonda olmalı.

Modern kovboy imajı için pantolonunuzu dikkat çekici bir tokaya sahip deri kemerle süsleyebilir, deri bileklik gibi aksesuarlarla imajınızı tamamlayabilirsiniz.

Kahverengi

Kahverenginin her tonunu 70’ler modasında görmek mümkün, hal böyle olunca 70’ler trendini yaşatmanın bir yolu da kahverengiyi giysilerinize bolca eklemekten geçiyor. Buradaki ipucu kahverengi ile kullanacağınız kumaşları dokulu olanlardan seçmek: kadife, süet, deri veya tüvit gibi.

Deri ceketler

70’ler modasını izlemek isteyin ya da istemeyin, iyi kesimli bir deri ceket her gardırobun olmazsa olmazıdır. Ancak biraz daha 70’ler dokunuşlu bir model arayışındaysanız DiCaprio’nun filmde giydiği ceket gibi bir modeli tercih edebilirsiniz. Alışıldık ‘motorcu’ ceketi gibi değil, sanki bir takım elbisenin ceketi gibi görünen bu ve benzeri modellerde renk tercihiniz ise, tıpkı az önce bahsettiğimiz gibi, kahverengi olmalı.

Hawaii Desenli Gömlekler

Bu yaz zaten revaçta olan bu trendi yalnızca 70’lere mal etmek yanlış olur, 80’ler ve 90’larda da çok fazla karşımıza çıkan Hawaii desenli gömlekler için asla yok olmayacak bir klasik haline geldi diyebiliriz. Filmde Brad Pitt’in taşıdığı sarı tonlarına sahip gömlek, klasiğin dışında bir tarz için vintage görünümlü bir tişört ile kombinlemiş.

Botlar

70’ler stilini tamamlamak için ayakkabı seçiminizi botlardan yana kullanın. Yanları lastikli, bağcıksız, bilekte biten, küt burunlu modeller bu stili en iyi tamamlayan bot tercihi olacak. Ancak biraz daha cesur davranmak isterseniz çelik burunlu kovboy çizmelerine bile yönelebilirsiniz. Botların rengi nötr tonlardan siyaha kadar uzanırken bir başka dikkat etmeniz gereken nokta da pantolonunuzun paçasının, botu doğru oranda gösterecek bir uzunlukta olması olmalı.


Önerilen yazılar