MAKALE

BMW Tarihinin En Hızlı Seri Üretim Modeli: M4 GTS...

BMW Tarihinin En Hızlı Seri Üretim Modeli: M4 GTS

Barselona yakınlarında yer alan Katalunya Pisti’nde BMW M4 GTS’in tadına baktık. Bakalım BMW, geleneği eski büyüsüyle yaşatmayı başarabilmiş mi?

BMW, M3 coupe modelinin tarihi boyunca bu otomobilin daha hızlı, daha sürüş odaklı ve daha hardcore bir versiyonunu hazırladı. Çoğunlukla sınırlı adetlerde sunulan ve standart modele kıyasla çok daha pahalı olan bu otomobillerin başını, 1990 yılında tanıtılan E30 M3 Sport Evo çekiyor. Aradan yıllar geçti ve geleneği yaşatma sırası M3 coupe’nin modern versiyonuna, yani M4’e geldi.

Bütün dünyada yalnızca 700 adet satılacak olan otomobilin fazlasıyla özel bir konseptin ürünü olduğunu tahmin edersiniz. 500 beygir gücündeki bu canavar, 306 km/s’lik maksimum hızıyla ‘BMW tarihinin en hızlı seri üretim otomobili’ ünvanını taşıyor. Anlayacağınız korkutucu bir fiyat etiketinden bahsetmek üzereyiz… Yine de gövdenin altında yer alan bazı inovatif mühendislik uygulamaları, BMW’nin fiyat politikasını haklı çıkarmaya çabalıyor. Standart modellerde kullanılan çift turbolu, altı silindirli motor bütün iç organlarıyla birlikte GTS’e transfer edilmiş olsa da, şirketin yanma odasına su püskürten inovatif su enjeksiyon sistemi sayesinde turbolar daha yüksek basınçla çalışıyor ve netice olarak daha fazla güç üretiliyor.

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

BMW M4 GTS

500 bg ve 600 Nm’lik güç ve tork değerleri, standart modellere kıyasla 70 HP ve 50 Nm’lik bir artışı temsil ediyor. Tek şanzıman seçeneği olan yedi ileri çift kavramalı ünite sayesinde GTS’in 0-100 zamanı için 3.8 saniye yeterli oluyor. Bu arada lastiklerin GTS’e özel olarak üretildiğini de belirtelim. Kullanıcılarına hem önde, hem de arkada bound ve rebound ayarı yapma olanağı veren otomobilin yüksekliği de kişiye özel olarak ayarlanabiliyor.

Hafifletilmiş bir gövde M4 GTS için kaçınılmaz olduğundan, standart modelin karbon tavanına ve bagaj kapağına ek olarak, kaput da karbonfiberden imal edilmiş. Yeni egzoz sistemi hem duyduğunuz sesleri güzelleştiriyor, hem de 7 kg ağırlık tasarrufu sağlıyor. Tasarruf demişken, arka koltuklar aynı amaç doğrultusunda sökülmüş. Önde kullanılan yarış tarzı spor koltuklar ise standart M4 koltuklarının yarısı ağırlığında. Karbon seramik frenler standart, daha fazla hafiflik isteyen kullanıcılar için ise karbon karışımlı jantlar opsiyonel olarak sunuluyor. Son olarak BMW M4 GTS’te kullanılan ön spliter’in ve arka kanadın ayarlanabilir olduğunu da belirtelim.

Karar

Yeni BMW M4 GTS’in parasına iki adet standart M4 alınabilir, ancak bu otomobilin pistteki inanılmaz yeteneklerine, devasa performansına ve fiyat etiketinin de etkisiyle yaşattığı ‘özel olma hissiyatı’na paha biçilemez. Onu modifiye edilmiş bir M4 gibi görmemenizi tavsiye ederiz; çünkü GTS, neredeyse sıfırdan tasarlanmış hardcore bir sporcu gibi hissettiriyor ve M departmanındaki eski büyünün halen yaşadığını kanıtlıyor.

bmwm4gts_09 bmwm4gts_11 bmwm4gts_10 bmwm4gts_12 bmwm4gts_06 bmwm4gts_08 bmwm4gts_07


Önerilen yazılar