BMW’den Geometri Dersi

BMW yeni motoruyla çalışan modellerini henüz seri üretime geçirmedi, ancak bu motor ile tasarlanan konsept motosikletlerle heyecan seviyesini yükseltiyor.

BMW, efsaneleşmiş boxer motorunun tamamen yenilenen bir türünü yakın zamanda tanıtmaya hazırlanıyor. Bu motorun özellikleri ve bu motoru barındıracak modeller henüz tanıtılmadığından motor tutkunlarının merak seviyesi de giderek zirveye tırmanıyor. BMW bu bekleme sürecinde yeni boxer motoru için duyulan heyecanı artırmak adına çeşitli tasarımcılarla işbirliği yapıyor ve böylece özel konsept motosiklet modelleri ortaya çıkıyor.

Bunlardan ilki CUSTOM WORKS ZON tarafından tasarlanan ‘Departed’ adlı modeldi. İkincisi ise Amerikalı US American Revival Cycles’ın imzasını taşıyan, steampunk karakterli ‘The Revival Birdcage’ oldu.

Bu eşsiz motosikletin çarpıcı tasarımının merkezinde, daha önce hiç görülmemiş bir biçimde, kuş kafesine benzer bir iskelet bulunuyor.

Dikkatleri modelde kullanılan yeni boxer motoruna çekmek ve onu her açıdan gösterebilmek için neredeyse transparan olarak tasarlanan gövdesi titanyumdan üretildi. Bu ilginç tasarımlı motor, ana hatlarının ilhamını 1920’lerin sonunda Alman motor sporları yarışçısı Ernst Hennes’in kullandığı rekortmen makinelerden aldı. Siyah tekerlekleri ve krom kaplama mekanik kısımları ise kafes biçimli gövdesine kontrast yapacak şekilde tasarlandı. Yapımı altı ay süren The Revival Birdcage’in gidonundan vites değiştirme koluna, selesinden karbon süspansiyonlarına kadar neredeyse her parçası tek tek elle üretildi.

BMW Motorrad’ın boxer motora sahip motosikletlerinin seri üretim tarihi olarak 2020 yılı gösterilirken marka bu süre zarfında tasarım harikası, benzersiz konsept modelleri yaratarak motosiklet dünyasına renk ve heyecan getiriyor.

 


Önerilen yazılar