MAKALE

Bulgari Sınırları Genişletiyor

Bulgari Sınırları Genişletiyor

Bulgari, Gerald Genta markasıyla çıkardığı en yeni saat modeliyle daha genç bir kitleyi hedefliyor.

Gerald Genta, 1969 yılında 1972 Audemars Piguet Royal Oak ve 1976 Patek Philippe Nautilus gibi efsanevi modellerin altında imzası bulunan, aynı adlı tasarımcı tarafından kurulan bir lüks saat üreticisiydi. Bu ayrıcalıklı dünyada kendi yerini garantilemek isteyen Bulgari tarafından satın alındığında ise tavkimler 2000 yılını gösteriyordu. Ardından gelen yıllarda Gerald Genta sahne ışıklarının altında bir göründü, bir kayboldu.

Ancak geçtiğimiz yıl Bulgari, markaya hak ettiği değeri vermek adına 50. kuruluş yılına özel bir saat tasarlayarak onu tekrardan ilgi odağı haline getirdi. Çift retrograde’li bu özel saat, Genta’nın antik Roma’nın arenalarından ilham alan Arena adlı saat modeline bir saygı duruşu niteliğindeydi.

Geçtiğimiz hafta ise Bulgari, Cenevre’de hikayenin bir sonraki bölümünün sayfasını çevirdi ve Arena Bi-Retro Sport adlı, 43 mm’lik fırçalanmış titanyum kasalı modelini tanıttı. Yeni modelin en dikkat çekici özelliği kalın, kıvrımlı bezeli. Saat bilgisi, 12 konumunda yer alan bir pencereden görünürken dakika ve tarih bilgileri ise kemer biçimli iki ayrı göstergede yer alıyor. Dakika göstergesi her altmış dakikada bir başa dönerken, tarih göstergesi de bunu her ayın bitiminde yapıyor. Kendiliğinden kurulan modelin BVL 300 kalibresinin 42 saatlik güç rezervi bulunuyor.

Siyah antrasit kadranı, siyah timsah derisi mat kayışla tamamlanırken, canlı sarı renkli detayları saate sportif bir hava katıyor. Zaten Bulgari de saati tasarlarken kendi hedef kitlesinden farklı, daha genç bir kitleyi hedeflemiş. Bir önceki modelde daha klasik bir renk seçimi olarak mavi ve gri kullanılırken bu yeni modelde daha dinamik renkler tercih edilmesinin sebebi de bu.

Bulgari, Arena Bi-Retro Sport ile devam eden Gerald Genta serüveninin kendi markasından bağımsız, ayrı bir hikayeye sahip olmasını hedeflediklerinin de ayrıca altını çiziyor.


Önerilen yazılar