Büyülü Kitapçılar

Kitap dükkanlarının büyülü atmosferleri estetik mimari detaylarla birleştiğinde, içinden çıkmak istemeyeceğiniz dünyalar yaratıyor.

Siz de kitapçılarda sayfaların arasında kaybolup saatler geçirmeyi sevenlerden misiniz? Zaten hepsi ayrı bir büyüye sahip olan kitap dükkanları bir de tarihi dokuya sahip olduğunda ya da modern mimari ile tasarlandığında daha da etkileyici bir hal alıyor. Bundan dolayı bazı şehirlerdeki bazı kitabevleri adeta şehrin ünlü bir müzesi ya da yapısı kadar ilgi çekiyor. Dünyanın dört bir köşesinden atmosferlerinin güzelliğiyle ün yapmış kitapçıları derledik. Yolunuz listedeki bu şehirlere düştüğünde bu muhteşem kitapçıları da görmeden geçmeyin!

Chongqing Zhongshuge, Chongqing, Çin

İki katlı bu kitapçının içi göz aldatıcı illüzyonlarla dolu bir tasarıma sahip. Merdivenler ve kitapların aynalardan yansıması sonsuz bir kitap tünelinin içindeymiş gibi bir his uyandırırken çocuklara ayrılmış özel bölümde ise şehrin rengarenk çizimleri bulunuyor.

Cărturești Carusel, Bükreş, Romanya

1800’lerde bir banka binası olarak inşa edilen bina günümüzde 10 bin metrekarelik bir kitapçı. Beyaz dekorasyonu kitapların renkli kapaklarıyla muhteşem bir görsel şölen oluşturuyor. Sütunlu mimarisi ve zarif merdivenleri ile gezmeye doyamayacağınız bir kitapçı.

Shakespeare & Company, Paris, Fransa

Seine Nehri kıyısında bulunan bu minicik kitapçının içinde tarihin kokusu sizi hemen sarmalayacak. Paris’te İngilizce kitap seçkisindeki zenginliğinin yanı sıra Paris’te Gece Yarısı gibi filmlerle de ününe ün katan kitapçı, bir zamanlar Ernest Hemingway, F. Scott Fitzgerald ve James Joyce gibi isimlerin de uğradığı bir yermiş. Üst kattaki yatakların orada bulunma sebebi ise genç yazarların burada çalışma ve yazma karşılığı ücretsiz olarak konaklayabilmesi.

Livraria Lello, Porto, Portekiz

Neo gotik tarzda inşa edilmiş bu kitapçı 1881 yılında kitap tutkunu iki kardeş tarafından kuruldu. İç dekorasyonundaki ahşap oymalar, vitray pencereler gibi şatafatlı detaylar dükkana sihirli bir hava katıyor. Zaten J.K. Rowling de, Harry Potter’ı yazarken bu kitapçıdan da ilham almış.


Önerilen yazılar