Büyülü Ormana Yolculuk

Dior’un minyatür couture giysileri büyülü ormanın mistik sakinleriyle buluşuyor.

Dünya daha önce benzeri yaşanmamış bir dönemden geçerken moda evleri de buna ayak uydurmak için bütün yaratıcılıklarını kullanıyor. Dünyanın dijital olarak düzenlenen ilk couture haftası da tam bu sebepten dolayı bizleri alıp başka diyarlara götüren birçok konseptle doluydu.

Dior ise bizi, içi minik mankenlere giydirilmiş couture giysilerle dolu bir sandığın peşinde, mitolojik karakterlerle dolu büyülü bir ormana götürdü. Maria Grazia Chiuri, kendi hayal gücünü geçen yıl Pinocchio filmini de yöneten İtalyan yönetmen Matteo Garrone’ninkiyle birleştirerek bu mistik dünyayı, yani “Le Myth Dior”u yarattı. Kısa filmde Dior’un yetenekli zanaatkarlarının elinden çıkma couture koleksiyonu hem izleyenleri hem de ormanın mistik sakinlerini büyülüyor.

Filmde kullanılan minik mankenler ve sandık konseptinin geçmişi aslında 2. Dünya Savaşı sonrasına dayanıyor. Bu yıl bir couture şovu düzenlemenin imkansızlığı Chiuri’yi, 1945-1946 yıllarında, Parisli moda tasarımcılarının ellerindeki malzeme azlığından dolayı ortaya çıkardığı “Théâtre de la Mode” yani “Moda Tiyatrosu” konseptini yeniden canlandırmaya itmiş. 40’lı yıllardaki Moda Tiyatrosu’nda 60 moda evinin akıl almaz minyatür detaylarla süslü giysileri, normal bir kadın vücudunun yaklaşık üçte biri oranındaki mankenlere giydirilmişti. Bu giysiler, Fransız moda endüstrisinin bu zor dönemi atlatması amacıyla gezgin bir moda şovuna dönüştürülerek Avrupa ve Amerika’yı dolaşmıştı.

Chiuri ve yetenekli ekibi, içinden geçtiğimiz bir başka zorlu dönemde aynı yöntemi izledi ve couture koleksiyonunu ince detaylarıyla gerçek boyutlu giysileri aratmayan, oyuncak bebek giysisi boyutlarında üretti. Üstelik bunlar koleksiyonun kısa filminde kullanılmakla kalmayacak; bu minyatür couture eserler tıpkı 75 yıl önce olduğu gibi müşterilerle buluşmak üzere büyülü sandığın içinde yola çıkacak.

Chiuri’nin koleksiyonu tasarlarken ilham aldığı gerçek ilham perileri ise 20. yüzyılın sürrealizm akımının Lee Miller, Dora Maar ve Jacqueline Lamba gibi kadın temsilcileri olmuş.


Önerilen yazılar