Çatlağın Çözümü Nedir?

Yaygın bir problem olan cilt çatlaklarının tedavisi için en etkili ve gelişmiş yöntemlerle tanışın.

Birçoğumuzun karşı karşıya kaldığı bir sorun olan stria yani deri çatlakları, ergenlikte, hamilelikte ve hızlı kilo alma dönemlerinde, deri gerginliğinin fazla olduğu bölgelerde sıkça ortaya çıkar. Çatlak oluşumu cildin orta tabakasındaki dermis dediğimiz dokunun ayrılması ile gerçekleşir.

Çatlaklar gebelik döneminde sıklıkla karın ve meme bölgesinde, ergenlik döneminde ise kalça ve sırt bölgesinde ortaya çıkar. Bu fizyolojik durumlar dışında ise çatlaklar, kortizon alımı ve bazı hormonal hastalıklarda vücudun her bölgesinde görülebilir. Hormonal dengesizliğe bağlı oluşan çatlaklar kırmızı renkli iken, fizyolojik nedenlerle oluşan çatlaklar daha soluk görünür.

Hamilelik ve ergenlik döneminde oluşan çatlakları önlemek için vücudunuzu besleyici yapıya sahip kakao yağı, badem yağı vb. gibi bir ürünle nemlendirebilir böylece çatlak oluşumunu azaltabilirsiniz.

Ancak çatlak bir kez ortaya çıktıktan sonra onu %100 geçirecek bir tedavi ne yazık ki yoktur. Yapılan tüm tedaviler çatlakların görünürlüğünü azaltmayı hedefler. Burada hedef çatlak görünürlüğünü %50’ye kadar azaltmaktır.

Çatlakların tedavisinde kremler, PRP, Kimyasal Peeling, Fraksiyonel Radyofrekans ve Fraksiyonel Lazer gibi çeşitli maddeler ve cihazlar kullanılır. Bunlar cildin dermiş tabakasındaki kolajen sentezini artırarak çatlağın görünürlüğünü azaltmayı hedefler. Bu uygulamalardan Fraksiyonel Radyofrekans veya Lazerin PRP ve mezoterapi ile birlikte kullanımı çatlak tedavisinin başarısını artırmaktadır.

Yazar: Op. Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar