Cesur ve Enerjik: Viva Magenta

Viva Magenta adlı sıcak pembe tonu, Pantone Renk Enstitüsü tarafından 2023 yılının rengi seçildi.

Yeni bir yıla girmeye yaklaştığımızın en belirgin işaretlerinden biri de Pantone Renk Enstitüsü’nün önümüzdeki yılın rengini açıklaması oluyor. İşte geçtiğimiz günlerde o beklenen açıklama geldi ve 2023’ün rengi Viva Magenta olarak belirlendi.

Pantone tarafından “alışılmadık bir zaman için alışılmadık bir kırmızı” olarak tanımlanan bu renk tonu, kırmızı renk ailesine ait olsa da, mora da yakın olan, canlı ve pembemsi bir renk. Pantone Renk Enstitüsü’nden Laurie Pressman Viva Magenta’yı “İddialı ama agresif değil, biz ona kadife bir eldivenin içindeki yumruk diyoruz,” şeklinde betimledi. Canlılık ve güç yayan, cesur ve gözü pek bir ton olan Viva Magenta’nın coşkusu iyimserliği ve neşeyi teşvik ediyor. Pantone Viva Magenta, kırmızı renk ailesinin bir parçası olmasına rağmen, pembemsi tonu sayesinde renk, geleneksel olarak öfke ve tehlike çağrışımları yapan kırmızılardan farklı, cesur, esprili ve kapsayıcı bir karaktere sahip.

Pantone Renk Enstitüsü’nün her yılın rengini seçen trend öngörüleri araştırma departmanı, bu yılki seçimlerinin, zamanın “asi” ruhunu ve pandeminin ardından artan, yaratıcı deneyimlere karşı duyulan ilgiyi yansıttığını söyledi.

Bildiğimiz gibi, eflatun pembe tonları moda ve güzellik camiasında bu dönem zaten popüler. Bu yılın başlarında İtalyan moda evi Valentino’nun eflatun ve pembe renkli sonbahar kış koleksiyonu bunun en güzel örneklerindendi. Şimdi mimari ve dekorasyon dünyasının da bu trende uyması bekleniyor.

Bu, Pantone’nin yılın rengi olarak pembeyi ilk seçişi değil. 2016 yılının renkleri için de şirket sakinleştirici bir açık mavi ton olan Serenity’nin yanında, Rose Quartz adlı açık, pastel pembe tonunu seçmişti.


Önerilen yazılar