Çift Karakterli Süper Yat

Asimetrik silüetiyle yat tasarımında kalıpları yıkan Carat 187, engin maviliklerde kırmızı halı estetiğiyle süzülecek.

Fransız tasarım ekibi Technicon’un uzmanlığı, fazlasıyla niş bir müşteri kitlesi için ultra lüks taşıt araçları üretmek. IXION isimli penceresiz jetle havacılık alanında, süper otomobil tasarımlarıyla ise kara taşıtlarında deneyim edinen firma şimdi kazandığı bu deneyimlerle denize açılmaya hazırlanıyor.

Müşterilerinin ne istediğini bilmek konusunda kendine sonsuz güvenen Technicon’un Carat 187 projesindeki amacı, günümüzün yat tasarım dilinden tamamen uzakta ve daha önce görülmemiş bir süper yata imza atmaktı. Konsepti yansıtan çizimlere baktığımızda ise bunu gayet başarılı bir şekilde uyguladıklarını söylemek mümkün.

57 metre uzunluğundaki bu dev canavarın suyun üzerinde ilerlediğini hayal etmek epey heyecan verici, ancak kalp atışlarımız asıl, süper yatın detaylarını gösteren çizimleri incelerken hızlanıyor.

Arkadaki çift taraflı merdiveni, al fresco yemek alanı ve güneşlenme alanı gerek renk seçimlerinde, gerekse tasarım bakımından kırmızı halı törenlerine yakışan bir estetiği sergileyerek Carat 187’nin demir attığında konuklarına tam bir parti yaşatacağını da kanıtlıyor.

Süpet yat konseptinin bir diğer ilginç tarafı ise asimetrik ve çift karakterli olması. Technicon yat tasarımında fark yaratma amacına o kadar odaklanmış ki, ona daha önce hiçbir yatta görmediğimiz bir özellik katmış. Carat 187’nin bir tarafı modern, heykelimsi motiflerle süslenmiş ve hız duygusunun altını çizerek neredeyse saldırgan görünüyor. Diğer tarafıysa daha yumuşak ve sade görünümlü bir şekle, dolayısıyla da daha sakin bir karaktere sahip. Sonuçta ortaya sıra dışı ve abartılı, ancak ultra lüks hissinden de ödün vermeyen bir süper yat konsepti çıkmış.

Technicon’un yarattığı bu dramatik temalı model, müşterilerinin hem görme hem de dokunma duyularına hitap etmekte iddialı. Gerçekten de henüz sadece illüstrasyonlarını görsek bile bu süper yatı, içindeki jet set konuklarıyla Cannes kıyılarına demir atmış bir şekilde hayal etmek hiç zor değil!


Önerilen yazılar