MAKALE

Cildiniz İçin Yaz Bakımı Reçetesi

Cildiniz İçin Yaz Bakımı Reçetesi

Havalar ısınırken geç kalmayın, beş adımda cildinizi yaz mevsiminin olumsuz etkilerinden koruyun.

Bu hafta ilkbahar mevsimini takvim yapraklarında bırakıyor ve yaz aylarına adım atıyoruz. Giderek yükselen hava sıcaklıkları da bunu kanıtlıyor. Sıcak havaların gelmesiyle birlikte, cildimiz de değişen hava koşullarına karşı tepki göstermeye başlıyor. Güneş ışınlarıyla birlikte ısınan hava vücudumuzun susuz kalmasına neden olurken güneş lekelerinin oluşmasına da zemin hazırlıyor.

Özellikle yaz mevsimine geçerken sağlıklı bir cilt görünüme kavuşmak için doğru adımları uygulamak gerekiyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Kemali Güneş, yaz mevsiminde oluşabilecek cilt problemlerinin önüne geçmek için 5 adımlık bir yaza hazırlık reçetesi paylaştı.

1. Güneş Kremini İhmal Etmeyin

Güneş kremleri yaz aylarında kullanılmaya başlansa da güneş ışınlarının etkilerinden korunmak için aslında onları her mevsim güneş kremi kullanmak gerekiyor. Cilde zarar veren UVA ışınları, cildin kırışmasına ve erken yaşlanmasına sebep oluyor. Bu yüzden güneş koruyucu tercih edilirken; UVA karşı korumalı, cildinizin yapısına uygun ve en az SPF 30 korumalı olmasına dikkat etmelisiniz. Yaz mevsiminde maruz kaldığımız zararlı güneş ışınlarından korunmak için dışarıya çıkmadan 20 dakika önce ürünü cildinize yedirilmelisiniz.

2. Yağlı Ürünlere Veda Edin

Kışın yıpranan cilt bariyerini yazın sıcağından, nemden ve terden korumak için doğru bakım ürünlerini tercih etmek çok önemli. Özellikle artan hava sıcaklıkları gözenekleri tıkayarak sivilcelere ve siyah noktaya neden olabiliyor. Bu yüzden yaz mevsiminde günlük kullanım için yağsız içerikli su bazlı nemlendirici ve koruyucu ürünleri tercih etmeniz öneriliyor.

3. Cildinizi Derinlemesine Nemlendirin

Güneş ışınları cilt yapısını kurutur, kuruyan cilt ise zamanla yaşlanır. Cilt ne kadar nemli olursa cilt bariyeri de dış etkenlere karşı güçlü olur. Günlük olarak kullanılan ürünler (krem, serum vb.) cildin üst tabakasını nemlendiriyor. Ancak cildin derinlemesine nemlendirilebilmesi için bazı uygulamalar gerekebiliyor. Özellikle aminoasit, mineral, enzim ve vitaminlerin bir arada enjeksiyon edilmesiyle uygulanan mezoterapi yöntemi, cilt yenileme, cildi nemlendirme, cilt kalitesini arttırma ve cilt lekelerinin tedavisi için tercih edilen yöntemler arasında yerini alıyor.

4. Temizliği İhmal Etmeyin

Her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de cilt temizliğine özen göstermek çok önemli. Sıcak hava ile birlikte terleyen cildin yağlanma eğilimi artıyor. Ayrıca deniz ve havuz suyunun etkisi güneş ışınlarıyla birleşince ciltte oluşan kuruluklar, yağlanmanın da önüne geçebiliyor. Bu yüzden yaz mevsiminde hassaslaşan cildinizi nazikçe temizlemeniz gerekiyor. Bu noktada cildi yormayacak ürünleri tercih etmeniz önem taşıyor.

5. Göz Çevresi Bakımına Özen Gösterin

Göz çevresi yüz bölgesinin en hassas alanı. Yıpranmaya yatkın olan göz çevresi yaşlılık, yorgunluk gibi belirtileri kolaylıkla belli ediyor. Bu nedenle güneş ışınlarının en tehlikeli ve yakıcı olduğu 12 ile 15 arasındaki zaman diliminde göz çevresini korumak gerekiyor. Ayrıca güneş etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü takmak ve göz bölgesine özel nemlendirici kullanmak yaza özel cilt bakımının olmazsa olmazları arasında.


Önerilen yazılar