Çölde Mars Deneyimi

Mars’a yolculuk etmemize biraz daha zaman var, bunun yerine uçsuz bucaksız kızıl kumlarıyla Mars’ı andıran Wadi Rum Çölü’nü ziyarete ne dersiniz?

Ürdün’ün en büyük çölü olan Wadi Rum’un büyüleyici doğa manzaraları sanki Dünya’dan değil de başka bir gezegenden gibi görünüyor. Bu sayede de Ridley Scott’un Oscar adayı filmi The Martian dahil birçok film çekimine de ev sahipliği yapıyor.

Filmi izlediyseniz Matt Damon’un canlandırdığı ve Mars’ta tek başına kalan karakterin yaşadığı küreye benzer özel yapıyı da hatırlayacaksınız. İşte şimdi, Wadi Rum Çölü’nün kızıl renkli kumlarının üzerinde Mars’ta yaşamanın nasıl olduğunu deneyimleyebilmeniz için ilhamını bu küre biçimli yapılardan alan bir glamping tesisi var.

Sun City Camp’in küre biçimli 20 çadırı fütüristik görünümleriyle uzay gemilerini andırıyor. Dört kişiye kadar konaklanabilinen bu 40 metrekarelik odacıklarda banyo ve en önemlisi, çöldeki diğer kamp alanlarında pek sık rastlanmayan klima sistemi de bulunuyor. Ama bu odalarda kalmanın en keyifli tarafı kuşkusuz göz alabildiğine uzanan çöl ve dağ manzarasına sahip terasları.

Çölde yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Ata ya da deveye binmek, jip safari, sıcak hava balonu turu ve kaya tırmanışı bunlardan bazıları. Bu aktivitelerin birçoğu, çölde yaşayan yarı göçebe Bedeviler tarafından düzenleniyor. Böylece çölde konforlu bir konaklama yaşarken aynı zamanda hem çevreyi hem de çevrenin insanlarını tanımış oluyorsunuz.

Çölün gündüz görüntüsü kuşkusuz olağanüstü, ancak doğa ana geceleri de bambaşka bir gösteri sunuyor: yıldızlar. Sun City Camp’te konaklayanlar bu eşsiz deneyimi lüks bir oteldeymiş gibi konforlu bir biçimde yaşayabiliyorlar.

Çölün büyüsü, doğanın güzelliği, gecenin sessizliği ve yıldızların pırıltısıyla dramatik bir tatil deneyimi yaşamak ve kendinizi Kızıl Gezegen’e gitmiş gibi hissetmek isterseniz, Ürdün’ü mutlaka seyahat listenize eklemelisiniz.


Önerilen yazılar