Dar Alanlardaki Büyük Dünyalar

Bu büyülü mekanlara tutkun kişilerin sayısının artmasıyla ‘tiny house’ trendi giderek popülerleşiyor.

Son yıllarda giderek yükselen tiny house trendini mutlaka siz de fark etmişsinizdir. Metrekare olarak alıştığımız evlerden çok daha küçük bir yaşam alanına sahip bu özel yapıların popüler olmasının ardında birkaç temel neden var.

Bu trend için, özellikle Londra, Barselona, Berlin ve Paris gibi şehirlerde ev bulmanın zorluğundan dolayı, var olan evlerin metrekarelerinin giderek küçülmesiyle ortaya çıktı denebilir. İkinci bir nedense insanların yaşadıkları yerin alanını bilerek küçültmeye ve dolayısıyla da yaşamlarını daha az şey ile daha basit devam ettirmeye yönelmeleri. Bu özellikle, kendilerinden önceki jenerasyonların aksine bir ev sahibi olma zorunluluğunu hissetmeyen ve daha mobil olmak isteyen Y kuşağı için geçerli. Bu minik evlerin daha az atık üretimi, daha az enerji tüketimi gibi avantajları da var.

Küçük bir alanda her şeyin akıllıca düzenlendiği ve eksiksiz bir ev konforu sunabilen tiny house’lar şirin görünümleriyle kuşkusuz Pinterest ve Instagram jenerasyonunun da gözdesi.

Ülkemizde de tiny house tasarlayıp üreten ve satış yapan firmaların sayısı giderek artıyor. Estetik görünümleriyle doğayla iç içe olmak isteyen kişiler bu evlere yöneliyor.

Hatta bazı tiny house modelleri, tıpkı bir karavan gibi tekerlekli olduğundan gezgin ruhlara ultra mobilite sağlıyor. Yani yakın gelecekte yollarda bu evlere rastlarsanız görürseniz şaşırmayın!

Minik evlerin diğer avantajları arasında imar izni olmayan yerlere de kurulabilmeleri, özel iklimlendirme sistemleri sayesinde dört mevsim yaşanabilir olmalarını sayabiliriz. Genellikle büyük pencerelere sahip olan bu özel evler böylece daha fazla gün ışığı ve dışarıdaki doğayla daha yakın olabilme şansı sağlıyor. Farklı farklı odalara kurulmuş yaşam alanları yerine tek bir açık alanı farklı amaçlarla kullanmaya odaklanarak tasarlanmış tiny house’lar, gereksiz eşyalarınızdan da kurtulmanızı sağlıyor. Hemen hemen tüm modellerin önünde ufak bir platform bulunuyor. Böylece hem daha fazla genişlik hissi veriyor hem de güzel havalarda keyif yapabileceğiniz bir verandanız olmuş oluyor.

Tiny house fikri size cazip geliyorsa, bu sade yaşam tarzından hoşlanıp hoşlanmayacağınızı sayıları giderek artan, tiny house konseptli otellerde deneyimleyebilirsiniz.

 


Önerilen yazılar