Alerjiye Birebir: Deniz Suyu ve Güneş

Deniz, kum ve güneş üçlüsünün her şeyden önce ruha iyi geldiği kesin. Uzmanların açıklamasına göre deniz suyu ve güneş, alerjik hastalıklara da iyi geliyor.

Bazı hastalıklar için en iyi ve doğal tedavi yönteminin deniz suyu olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle alerjik çocuklar için deniz tatilinin alerjik hastalıkların tedavisinde rolü büyük. Öyle ki yapılan araştırmalara göre insan kanına en yakın sıvı olduğu belirlenen deniz suyu; içinde osmiyum, altın, vanadyum, iyot, çinko ve potasyum klorür dahil olmak üzere 80’den fazla farklı maddeyi bol miktarda barındırıyor.

Aslına bakacak olursanız deniz suyunun şifası yüzyıllardır biliniyor, ancak alerjik hastalıklar konusunda yapılan bu yeni çalışma, çocuğu hasta olan ebeveynleri epey sevindirecek nitelikte.

denizsuyu_02

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, deniz suyunun insan vücudu için vitamin deposu özelliği taşıdığını söylüyor. Ayrıca deniz suyunun güneşle birleştiğinde çocukluk çağı egzemasına da iyi geldiğini söyleyen Antony, “Deniz suyu yine ürtiker ya da halk arasında kurdeşen olarak adlandırılan kaşıntılı alerjik cilt lezyonlarına ve yazın sıcağın etkisiyle oldukça fazla ortaya çıkabilen isiliğe de iyi gelir. Bunların dışında deniz suyunun en etkili özelliği; yaraların, alerjik reaksiyonların yol açtığı izleri yok etmesidir. Özetlersek, deniz suyunun egzama, atopik dermatit, ürtiker, kurdeşen, isilik gibi cilt hastalıklarında büyük yararı bulunmaktadır” dedi.