Denizlerin Tesla’sı

Candela C-8, tamamen elektrikli motoruyla hem hızda hem de performansta geleneksel teknelerle rekabet edebilecek güçte.

Tamamen elektrikli araçları daha sık göreceğimiz yerler sadece karayolları ile sınırlı değil. Yakın gelecekte denizlerde sıfır emisyonlu, elektrikli motora sahip teknelerle karşılaşma şansı daha yüksek olacak. İsveçli tekne üreticisi Candela da bu pazarın iddialı isimlerinden. Üstelik yeni tanıttıkları C-8 modeli, geleneksel sürat tekneleriyle rekabet edecek kadar hızlı.

Geçtiğimiz yıl C-8’in bir önceki jenerasyonu C-7 modelini tanıtan tekne üreticisi, bu modelin seri üretime geçmeyeceğini belirtmişti; gerçekten de C-7 bugüne dek sadece otuz adet satıldı. Fakat ondan daha büyük ve daha iyi olan C-8 için Candela’nın gözü yükseklerde. Daha geniş bir pazar için tasarladıkları bu modelin binlerce adet satmasını hedefliyorlar.

Candela, C-8’in, 8,5 metre civarı boyutlara sahip, benzin ya da dizelle çalışan sürat tekneleriyle rahatça rekabet edebileceğine inanıyor. Hatta Candela ekibi, C-8’i ana akımın sınırlarını yıkan, devrim niteliğindeki tasarımıyla “Tekneler için bir iPhone anı” olarak nitelendiriyor.

Sıfır emisyonlu, yüksek hızlı deniz yolculukları için yaratılmış C-8, istenirse içeri toplanabilen su kanatlarına sahip. Bu kanatlar ve elektrikli motor, C-8 16 knot’un üzerinde bir hıza çıktığında otomatikman açılıyor. Kanatlar sayesinde, geleneksel sürat teknelerinde yaşanan su üzerinde zıplama hareketi yok oluyor; tekne, yolcularına maksimum hızı olan 30 knot’ta bile akıcı, kusursuz bir seyir keyfi yaşatıyor. C-8’in menzili ise 50 deniz mili, bu şu ana dek üretilen elektrikli teknelerdeki onu en uzun menzil. Ayrıca 44 kWh’lik pili sadece 2 saat gibi bir sürede doluyor. Bu da C-8’i, geleneksel motorlara sahip teknelere göre %95 daha hesaplı kılıyor. C-8’in bir özelliği de kendi kendine rotasında ilerlemesini sağlayan otomatik pilot sistemi.

Teknenin güvertesinde üç adet tekli sandalye, bir güneşlenme alanı ve konforlu bir de koltuk yer alıyor. Böylece C-8, sekiz yolcuyu ağırlayabiliyor. Güvertesinin altında ise iki yetişkin ile iki çocuğun uyuyabileceği, tuvalet ve duşu da bulunan bir kamara yer alıyor.


Önerilen yazılar