Doğa Maceralarının Yeni Manifestosu

Dacia’nın heyecan verici konsept modeli Manifesto, kusursuz doğa maceraları için tasarlandı.

Artık Renault’a ait bir marka olan Dacia, önümüzdeki günlerde Paris Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtacağı yeni konsept modelinin heyecan verici görsellerini paylaştı. Bu fütüristik ve cyberpunk esintili modelin fotoğrafları distopik bir macera filminden alınmış görsellere benziyor. Ancak Manifesto adlı model tasarlanırken Dacia’nın hedefi, “hayatta kalma” modundan çok sürücü ve yolcularına doğayla kesintisiz iletişim halinde olacakları yolculuklar deneyimletmek.

Bu nedenle yaklaşık 3,7 metre uzunluğundaki bu kompakt aracın herhangi bir penceresi ya da kapısı bulunmuyor. Böylece doğanın sunduğu manzarların gerçekten içinde olabiliyorsunuz. Dört yolcu kapasitesine sahip aracın tek şerit şeklindeki farı da yerinden çıkarılıp el feneri olarak kullanılabiliyor. Devasa, havasız lastikleri de patlamayacak şekilde üretildiğinden her türlü arazide sonsuz dayanıklılık gösteriyor. Dacia, aracın güç üretimi hakkında henüz bir detay açıklamadı ancak dört çekerli olduğu biliniyor.

Manifesto’nun asıl ilgi çeken yönleriyse yenilikçi özellikleri. Örneğin tamamen su geçirmez olan kabin geri dönüştürülmüş plastik ve mantar gibi malzemelerden üretilmiş. Böylece tozlu ya da çamurlu bir doğa macerasının ardından bile aracın içinin temizlenmesi son derece kolay. Ayrıca aracın modüler sistemi off-road aksesuarlarının eklenip çıkarılmasını kolaylaştırıyor.

Dacia’nın tasarım ekibi, üç boyutlu çizimlerden gerçeğe dönüştürülse bile, Manifesto’nun bir gösteri aracı olduğunu söylüyor ancak araçtaki özelliklerin gelecek modellerinde uygulanacağının da altını çiziyor.

 


Önerilen yazılar