Doğadan Gelen Güzellik

Saçlarınızı sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşturmak için evde uygulayabileceğiniz organik reçeteleri merak ediyor musunuz?

Aynaya baktığınızda sağlıklı saçlara sahip olduğunuzu görmek sizi çok mutlu eder öyle değil mi? Evde saç bakımı yapmak, saç dökülmesini önlemek ve daha canlı saçlara sahip olmak için birçok yöntem var. Bunlardan en doğalı ve ekonomiği elma sirkesi. Elma sirkesi, saçı ve saç derisini derinlemesine temizliyor. Saç diplerinin daha fazla oksijen almasını sağlıyor ve aynı zamanda saç köklerini kuvvetlendiriyor. Özellikle boyalı ve yıpranmış saçlara parlaklık ve canlılık katıyor.

Asitli yapısından dolayı, elma sirkesini su ile seyrelterek saçınıza uygulamalısınız. Bu karışımı saçınıza düzenli olarak uyguladığınızda, saçlarınız daha sağlıklı uzayacak ve eskiye oranla daha kuvvetli bir yapıya sahip olacak. Karıştırdığınız sirke ile suyu banyoda saçınıza durulama suyu olarak ya da durulamadan önce uygulayabilirsiniz. Sirkenin kokusu sizi rahatsız edecek olursa karışıma birkaç damla lavanta yağı ekleyerek sirkenin keskin kokusunu biraz olsun hafifletebilirsiniz.

Saçınızı sirkeden arındırırken de marketlerden aldığınız şampuanların yerine organik şampuanlar kullanmaya özen gösterin. Organik şampuanların saçlarınızı arındırmadığını düşünebilirsiniz. Bunun nedeni organik bir şampuanın paraben, sulfat gibi zararlı kimyasalları içermemesi. Ayrıca organik olmayan şampuanlar yalnızca saçlarınızı etkilemiyor, durulama esnasında cildinizle de temas ediyor ve şampuanın içerisinde bulunan kimyasallar cildinize zarar veriyor.

Organik şampuanların içinde bulunan bakım yağları ve vitaminlerse saçlarınızı yalnızca yıkarken değil, yıkama sonrasında da beslemeye devam ediyor. Günümüzde artık pek çoğumuz eczanelerde satılan organik şampuanlara yöneliyoruz. Özellikle E vitamini içeren şampuanlar, saçlara doğal bakım yaparak canlılık ve parlaklık kazandırıyor.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için, organik ürün kullanmak kadar, doğru beslenmek de çok çok önemli. Bu yüzden günlük beslenmenizde saçlarınızın sağlığı için yararlı olan ceviz, fındık, yumurta, badem, çörek otu yağı, zencefil, havuç gibi besinler tüketmeye çalışın. İyi beslenmeyle birlikte biotin takviyesi kullanmak da son derece yararlı olacak.

Saçlarınız çok dökülüyorsa bir dermatoloğa ve kan değerleri ölçümü için dahiliye bölümüne görünmenizi tavsiye ederim. Böylece protein, demir, çinko, vitamin açısından gerekli testleri yaptırarak saç dökülmesinin nedenini öğrenebilirsiniz.

Yazar: Özge Özel


Önerilen yazılar