MAKALE

Doğanın Muhteşem Çeşitliliği Şimdi Dijitalde...

Doğanın Muhteşem Çeşitliliği Şimdi Dijitalde

Dünyanın en çok ziyaret edilen National Geographic sergisi Photo Ark artık birkaç tık uzağınızda.

Gezegenimizde yaşayan binlerce hayvan türünün, ne yazık ki, hatırı sayılır bir kısmı tehdit altında. National Geographic de, vahşi hayatı ve yaşam alanlarını etkileyen konulara dair farkındalığı artıran ve gelecek nesillere dünya üzerinde yaşayan türlerle ilgili en dikkat çekici fotoğraflarla bilgiler aktarmayı hedefleyen bir fotoğraf projesine imza attı. National Geographic fotoğrafçısı Joel Sartore imzasını taşıyan sergi Photo Ark, şimdi Türkiye’deki hayvanseverler, doğa ve fotoğraf tutkunlarıyla dijital dünyada buluşuyor.

Dünya çapında 40 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan Photo Ark, Şubat ayında ilk defa Türkiye’de de kapılarını açmıştı. Akaretler’deki adresinde, bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 10 bin kişinin ziyaret ettiği sergi, fiziksel olarak bir sergi gezmenin pek de mümkün olmadığı böyle bir dönemde bu kez sunduğu 360 sanal tur deneyimiyle dijital olarak ziyarete açıldı.

Photo Ark’ın İstanbul ayağında ziyaretçiler, kuşlar, balıklar, memeliler, sürüngenler, amfibi ve omurgasız hayvanlar dahil 11 binden fazla türün fotoğraflandığı, büyük Photo Ark arşivinden seçilen 70’i aşkın fotoğrafı inceleme fırsatı buluyor. Sergide ayrıca Türkiye’ye özgü endemik türler de yer alıyor. National Geographic, Akaretler’deki sergiyi ziyaret edemeyenleri ya da beğenip de tekrar gezmek isteyenleri, dijital olarak hazırlanan 3 boyutlu dünyaya davet ediyor. Sergiyi gezmek için www.natgeotv.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca eğer bu fotoğrafların arka plandaki hikayesini merak ederseniz, Joel Sartore’nin kendi hayatını tehlikeye atarak muhteşem canlı türlerinin peşine düştüğü Photo Ark projesine yeni fotoğraflar eklerken yaşadığı maceraları konu alan Photo Ark belgesellerini National Geographic NOW’da izleyebilirsiniz.


Önerilen yazılar