MAKALE

Doğayla Bütünleşen Ayna Heykeller

Doğayla Bütünleşen Ayna Heykeller

Rob Mulholland’ın aynadan tasarladığı enstalasyon uçsuz bucaksız manzaraları farklı bir perspektifle yansıtıyor.

İngiltere’nin Kuzeybatı kıyılarında yer alan Morecambe Körfezi tuzlu su bataklıkları, kum tepeleri ve kireçtaşından oluşan kıyılarıyla doğanın uçcuz bucaksız vahşi güzelliğini gözler önüne cömertçe seren bir cennet. Bölgenin tarihi de yüzyıllar öncesine uzanıyor, bunun kanıtı ise bölgede bulunan Viking ve Saksonlar zamanından günümüze gelmiş kalıntılar.

Bu heykeller, hem doğası hem de tarihiyle Birleşik Krallık’ın en özel bölgelerinden biri olan Morecambe Körfezi’ni koruma ve tanıtma görevini sürdüren Morecambe Bay Partnership adlı girişimin ‘Headlands to Headspace’ adlı son projesi kapsamında sergilendi.

Doğayla bütünleşen sanat çalışmalarıyla tanınan İngiliz heykeltraş Rob Mulholland’ın imzasını taşıyan ‘Settlement’ adlı bu enstalasyon, ziyaretçilere bölgenin farklı bir perspektiften yansımasını sundu.

Körfez ve çevresinin eşsiz habitatı, aynadan tasarlanmış bu heykellerle bütünleşerek algılarla oynayan bir sanat eseri ortaya çıkardı. Doğa ve insanın el birliğiyle oluşturduğu bu sanat eserleri altı adet insan silüeti ve Anglosaksonların evlerini andıran iki üçgen yapıdan oluşuyordu. Böylelikle sanatçı Mulholland, bölgenin yalnızca doğasına değil, tarihine de göz kırpmış oldu.

Eserin bulunduğu kıyıyı ziyaret edenler hem manzaraların her açıdan değişen farklı yansımalarını, hem heykellerden yansıyan kendi görüntülerini görmüş oldu, hem de çok uzun yıllar önce bu topraklara yerleşmiş insanları temsil eden bu silüetlerle geçmişten bir esinti yakaladı.


Önerilen yazılar