MAKALE

Doğayla Hayata Dönün: Orman Banyosu

Doğayla Hayata Dönün: Orman Banyosu

En son ne zaman doğada uzun bir yürüyüş yaptınız? Hayır bir parkta ya da sahilde yürümekten bahsetmiyoruz. Kastettiğimiz şey, gerçek bir orman yürüyüşü.

Doğanın iyi gelmediği insan yoktur herhalde. Kendinizi yeşile, sessizliğe, küçük hayvanların mırıltılarına ve o dinginliğe verdiğinizde, iyi hissetmemenize imkan yok. Tabii bu büyük karmaşanın ortasında kendimizi ancak eve atıp, güvende hissettiğimiz düşünülürse, ormanda vakit geçirmek aklımızın ucuna bile gelmiyor. Oysa üşenmeyip birkaç saatinizi ormanda geçirdiğinizde, farkı siz de anlayacaksınız.

Doğa ile bütünleşmek insanın kendini keşfetmesine, özgürleşmesine ve özgüveninin yerine gelmesine önemli ölçüde yardımcı oluyor. Peki ne oluyor da orman insana bu kadar iyi geliyor derseniz, onun da cevabı şöyle: Bitkilerin salgıladığı ahşap özü maddesi; yüksek tansiyonu düşürüyor, stresi azaltıyor ve kansere karşı vücudu güçlendiriyor.

orman-banyosu1_840x600Öyle ki Japonlar’ın ormanda geçirilen vakit için türettikleri bir isim bile var. 1980’li yıllarda Japonlar’ın keşfettiği ‘Shinrin-yoku’ yani orman banyosu, insanın tamamen kendini doğaya vermesi ve beş duyusu ile doğayı hissetmesi anlamına geliyor. Hatta Japonya’da birçok ormanda, orman terapisi adı altında hizmetler sunulmaya devam ediyor. Ne dersiniz, sizce de stresten biraz olsun uzaklaşıp, kendinizi düşünmenin ve kendinize vakit ayırmanın zamanı gelmedi mi?

orman-banyosu2_840x600

 


Önerilen yazılar