MAKALE

Dolgun Dudaklar İçin Küçük Bir Dokunuş

Dolgun Dudaklar İçin Küçük Bir Dokunuş

Belirgin ve dolgun dudaklara sahip olmak için sadece “küçük bir dokunuş” yeterli. Dr. Alpaslan Topçu dudaklar hakkında merak edilen soruları yanıtlıyor.

Dudağa hacim kazandırmak ve şekillendirmek, kişinin yüz, dudak şekli ve gülme tasarımına göre doğru orantılı olarak yapılmalı… Dudaklar için en doğru oran alt dudağın üst dudağa oranla bir buçuk katı daha büyük olması. Hacme, doğallığa ve güzel görünen dudaklara sahip olmak istiyorsanız kalıcı bir çözüme ihtiyacınız olabilir. Dudaklarınızda incelme, düşey çizgiler “Marionette” çizgileri ve dudak köşelerinde hatlar oluşuyorsa dermal dolgu uygulamalarını düşünmenin tam zamanı!

Size Özel, Yüzünüze Uygun Dudaklar

Her kadın dolgun ve hacimli dudaklara sahip olmak ister. Fakat birinin ilk dikkat çeken yeri dudakları olmamalı. Dermal dolgu ile dudaklarınızın konturunu değiştirebilir, onlara hacim ve dolgunluk kazandırabilirsiniz. Ancak bunu yaparken abartıya kaçmamalısınız. Doktor tarafından doğru noktalara gereken dozda yapılan dermal dolgu uygulamaları kişiyi karikatürize etmez. Bunun için öncelikle uygun aday olup olmadığınızı öğrenmeniz ve yüzünüzün kişiselleştirilmiş bir planla değerlendirilmesi gerekir. Kişiye özel uygulama önemlidir, çünkü yüze uygun dudak kişinin bütünlüğünü bozmamalıdır. Başkasının dudağı gibi olsun yaklaşımı ise doğru değildir.

Yüz dolguları, cildinize kaybettiği Hyaluronik asidi (HA) geri kazandırarak doğal ve dolgun dudaklara sahip olmanızı sağlar. Böylece dudağınızdaki ince alanlara hacim kazandırarak daha simetrik dudaklara sahip olabilirsiniz.

Her gülümsediğimizde veya konuştuğumuzda, ağız çevremizde çizgiler ve kırışıklıklar belirir. Yüzümüzdeki kemik yapısı zamanla değişir. Dudaklarımızı destekleyen kemik yapısı vücut tarafından absorbe edilmeye başlar ve o kemiğin desteği olmadan dudaklarınız daha ince ve düz görünür. Cildimizdeki Hyaluronik asit (HA) zamanla azalır ve bu da cildimizin elastikliğini kaybetmesine sebep olur. Tekrar eden gülümsemelerimizle dudak kenarlarımızda küçük çizgiler (Marionette çizgileri) belirmeye başlar. İlerleyen yaşa bağlı deri altı hacim kaybı ve yüzün yerçekimi etkisiyle aşağı doğru sarkması gibi sonuçlar oluşur. Bunlar bazı kişilerde daha derin olarak görülebilir. Marionette çizgilerinin evresine göre uygun dermal dolgu kullanımı ile bu istenmeyen görünümün önüne rahatlıkla geçilebilmektedir.

Artık daha dolgun, hacimli ve doğal dudaklar elde edebilmek mümkün. Bu sayede yüz güzelliğini ve estetiğini daha da vurgulayacak uygulamalar yapmak ise çok daha kolay. Dudaklarınız için “küçük bir dokunuş”a hazır mısınız?

Yazar: Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar