Düğme, Tüvit ve İnci Aşkına

Coco Chanel’in tutkunu olduğu simgesel motifler Mademoiselle Privé Bouton saat koleksiyonunu süslüyor.

Coco Chanel, eskiden erkeklere özgü olarak benimsenmiş tüvit kumaşları ve askeri üniforma benzeri kıyafetleri kadın modasına armağan eden öncü isimdi. Düğmeler onun büyük bir tutkusuydu ve tüvit ceketleri düğmelerle tamamlarken, daha feminen bir dokunuş yapmak adına onları kamelya çiçekleri ya da aslan başları gibi motiflerle süslüyordu.

Chanel’in ikisi yüksek mücevher olan, yedi modelden oluşan yeni saat koleksiyonu da tüvit, düğme ve Coco Chanel’e özgü diğer sembolleri, muhteşem bir işçilik, zeki bir tasarımla yansıtıyor. Mademoiselle Privé Bouton koleksiyonu, bilekte zarif bir düğme aracılığıyla kapanan kelepçe bilelik şeklinde tasarlanmış. Düğmenin bir özelliği de kapak gibi açıldığında içinde gizli saati ortaya çıkarması.

Saatten çok, zarif ve şık bir mücevher niteliğinde olanMademoiselle Privé Bouton’un beş modelinin kayışı aralarından altın iplerin ışıldadığı siyah tüvit ile kaplı. Altından bir aslan başı, bir inci, elmasla süslü bir kamelya, bir Bizans haçı ve Coco Chanel’in kabartması bu beş modelin düğmelerini süsleyen ve her biri Chanel’in farklı bir yönünü simgeleyen motifler.

Aslan, astrolojiye büyük ilgi duyan modacının burcunu temsil ederken, inci ve kamelyalar da Chanel’in favori mücevherleri ve en sevdiği çiçekler olarak öne çıkıyor. Bizans haçı ise modacının Venedik gezisinde hayran kaldığı kiliselerdeki süslemeleri yansıtıyor.

Serinin yüksek mücevher tasarımı iki modelinden Ganse de Diamant’ın parlak siyah malzemeyle kaplanmış kayışı, düğmesindeki inciye mükemmel bir fon oluşturuyor. Toplam 510 adet elmas ise bilekliğin kenarlarını ve kadranın etrafını süslüyor.

Serinin en çarpıcı modeli olan ve sadece bir adet üretilen Serti Neige ise bilekliğinde bulunan ve rasgele yerleştirilmiş gibi görünen 2481 adet elmasla gerçekten karla kaplanmış gibi bir ışıltı yayıyor. Serti Neige’in düğmesini yine bir Bizans haçı süslüyor ancak bu haç diğer modelinkine göre daha büyük ve etrafında ise altınla elmastan örülmüş büyüleyici bir çerçeve bulunuyor.

Chanel, basit bir düğmeden yola çıkarak bu kadar büyüleyici saatlere imza atarak hem mücevher hem de saat konusundaki ustalığını bir kez daha gözler önüne seriyor.


Önerilen yazılar