MAKALE

Dünden Bugüne Unutulmaz 8 Bond Kızı

Dünden Bugüne Unutulmaz 8 Bond Kızı

Filmlerde karizmatik ajan 007’ye eşlik eden, ikonik stilleriyle hafızalara kazınmış Bond kızları…

Uzun zamandır beklediğimiz ve Nisan ayında vizyona girmesi planlanan son James Bond macerası ‘No Time To Die’ın vizyon tarihi koronavirüs riski nedeniyle Kasım ayına ertelendi. Ben de bu hafta 007 tarihinin bazı ikonik kadınlarının stillerini dünden bugüne incelemek ve hatırlamak istedim. Zaten onlarsız bir ‘Bond’ düşünülebilir mi? “Tabi ki hayır” dediğinizi duyar gibiyim. O zaman başlayalım….

1960’lar: Ursula Andress

1962 yapımı Dr. No’da, o sıralar 26 yaşındaki Ursula Andress belki de sinema tarihinin en ikonik ve havalı Bond kızı Honey Ryder’a hayat verdi. Dönemin modası sarı uzun ve kabarık saçları, smokey eye makyajı ve ten rengi dudak kalemi seçimiyle tam da 60’ların sembolik güzeliydi Andress. Karayip Denizi’nden çıkarken üzerinde gördüğümüz beyaz bikini ile son derece seksi; belindeki bıçağı ile de bir o kadar tehlikeli ve kafa tutulmaz bir kadın imajı veriyordu. Filmde giydiği, belki filmin kendisinden bile çok konuşulan ve moda tarihindeki ikonalardan biri olmasına yol açan beyaz bikini ise 2001’de bir açık arttırma ile 35 bin pound’a satıldı.

1970’ler: Lois Chiles

1979 yapımı Bond filmi Moonraker’a Dr. Holly Goodhead rolüyle dahil olan aktris Lois Chiles tipik Bond kızı imajının çok dışındaydı. O bir NASA, aynı zamanda da bir CIA çalışanıydı. Uzay aracı kullanabiliyordu. James Bond’un aklını karmakarışık eden entelektüel, zeki ve çok tehlikeli bir Bond kızıydı. Tulum giyiyordu ki, bu pantolonla beraber 60’larda yükselen kadın-erkek eşitliğine atıfta bulunan önemli bir parçaydı. Akıllarda pek yer etmese de yaşadığımız dönemin sembolik hareketi MeToo adına çok önemli bir Bond kızı kendisi.

1980’ler: Grace Jones

1985 yapımı A View To Kill’in 36 yaşındaki Bond kızı Grace Jones’tu, yani filmdeki adıyla May Day. 80’lerde Amerikan pop müzik endüstrisinde önemli bir yeri olan Grace Jones bu rol ile adeta tüm Bond kızlarına meydan okuyordu. Çok sert, maskülen ve acımasız bir Bond kızıydı. Saçları kısaydı. Deri ceket ve vatkalı tasarımlar giyiyor, dönemin moda anlayışını belirliyordu. Film boyunca giydiği Azzedine Alaia tasarımları, filmin ardından bu markanın moda dünyasında kült statüsüne erişmesini sağladı.

1990’lar: Michelle Yeoh

1997 senesine geldiğimizde Tomorrow Never Dies filminde Wai Linn rolüyle Michelle Yeoh’u izledik. O Bond filmlerinin ilk ve tek kadın aksiyon kahramanı olmuştu. Tek tutkusu ve aşkı dövüş sanatlarıydı. James Bond’a pek yüz vermemişti. Ayrıca makineli silahları ustalıkla kullanıyordu.

2000’ler: Halle Berry

2002 yapımı Die Another Day’de Bond kızı olarak Halle Berry’i izledik. Karakterin adı Giancinta Jinx Johnsonn’dı. Halle Berry 2001 yılında ‘Monsters Ball’ ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kucaklamasının ardından bu rolü kabul etti. İstediği etkiyi yaratabildiğini söyleyemeyiz. Saçları ona özgüydü. Pixie kesimi denilen modeli tekrar gündeme getirdi.

Filmde akılda kalan tek detay denizden çıkan Giancinta’nın, turuncu bikinisi, beyaz kemeri ve bıçağı ile Ursula Andress tarafından canlandırılan Honey Rider’a çaktığı 40 yıllık selamdı.

Filme dair en havalı detay ise Madonna tarafından filme özel hazırlanan ‘Die Another Day’ şarkısıydı.

2000’ler: Eva Green

2006 yapımı Casino Royale birçok açıdan ikonik anlar taşıyordu. Bu filmdeki Vesper Lynd rolü ile Eva Green, başlı başına en çok etki yaratan ikinci Bond kızı oldu. İlki daima Ursula Andress’in canlandırdığı Honey Rider olarak kalacak. Vesper, James’in kadınlarla kurduğu kısa süreli, maceracı ve flörtöz halini yerle bir ediyordu. Ajan, Lynd karşısında güçsüz kalıyordu. Sivri zekası ve çarpıcı güzelliğiyle Vesper, Bond için bir milattı. Fakat ne yazık ki bu aşkın sonu hiç iç açıcı olmuyordu (Spoiler sevmiyoruz!). Eva Green’in filmde taktığı ‘The Algerian Love Knot’ kolyesi daha sonra açık arttırma ile 55 bin pound’a satıldı.

2010’lar: Monica Bellucci

2015 yapımı Spectre’de şimdiye kadarki en yaşlı Bond kızını izledik: Lucia Siciarra rolüyle Monica Bellucci. Şehvet dolu Akdeniz kadını görüntüsü ile Bellucci, tipik Bond kızı kalıplarına uyuyordu fakat bu rolü canlandırdığında yaşı 51’di. Bellucci bu rolünde sonsuz cüretkardı. Hatta “Bana bir Bond kızı değil; Bond kadını deyin” demişti. Misyonu ise unutulmazdır: Kadınlar her yaşta güzel ve ayrıcalıklıdır. Bu sadece erkeklere özgü değildir.

2020’ler: Ana de Armas & Lea Seydoux

Vizyonu Kasım ayına ertelenen 2020 yapımı No Time To Die’ın Bond kızları bir önceki Bond filmi Spectre’de de Madeleine Swann karakteri ile yer alan Lea Seydoux ve Paloma karakteri ile seriye yeni katılan Ana de Armas. Bu iki güzel kadının yeni Bond filmine katacaklarını merakla bekliyoruz.

Yazar: Doğuş Bengi


Önerilen yazılar