Dünyanın En İlginç Köprüleri

Vietnam’da ziyarete açılan ve taştan iki devasa elin üzerindeymiş gibi görünen muazzam köprüden ilham alarak dünyanın en ilginç köprülerini keşfe çıktık.

Bazen şehrin önemli bir simgesi, bazen iki yeri birbirine bağlayarak ulaşımı kolaylaştıran bir araç, bazense sadece güzel bir manzarayı gözler önüne sermesi için tasarlanmış bir platform… Dünyanın dört bir yanından göz kamaştıran, ilginç köprüleri derledik.

Gold Bridge, Vietnam

Deniz seviyesinden 1.4 km yükseğe kurulmuş bu köprü sizce de fantastik bir film sahnesinden çıkmış gibi görünmüyor mu? Geçtiğimiz haftalarda Vietnam’ın turistik bölgelerinden dağlık Bà Nà Hills’te açılan Gold Bridge, dağ manzaralarını doya doya seyretmeniz için mükemmel bir nokta.

Magdeburg Su Köprüsü, Almanya

Normalde kara araçlarının ya da yayaların geçmesine alışık olduğumuz köprülerden farklı olarak Elbe Nehri’nin üzerinde kurulmuş Magdeburg köprüsünden gemiler geçiyor! Berlin yakınlarındaki köprü inşa edilmeden önce iki kanal arasında geçiş yapmak uzun ve zorlu bir süreçti. Magdeburg 2003’te açıldığında ise gemiler için bir kestirme yol görevini görmeye başladı.

Ponte Vecchio, İtalya

Listenin en tarihi ve ikonik köprüsü Ponte Vecchio, Floransa’nın simgelerinden. Bu köprüyü ilginç kılan yalnızca tarihi değil, üzerinde bulunan binalar ve içlerindeki dükkanlar. Aslında bu tarz köprü tasarımları bir zamanlar çok yaygındı, ancak ne yazık ki çoğu zamana yenik düşerek tarihe karıştı. Ponte Vecchio ise 2. Dünya Savaşı’nı bile atlatan bir köprü ve bu yüzden bu kadar özel. Bir yandan Arno Nehri’ni geçerken bir yandan alışveriş yapabilirsiniz!

Millau Viyadüğü, Fransa

342 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek köprüsü olan Millau Viyadüğü 2004’te açıldı. Adeta bulutların üzerinde süzülür gibi geçtiğiniz köprü, Tarn Nehri Vadisi’ni boydan boya geçiyor. Yedi sütunun üzerinde yaklaşık 2,5 km boyunca uzanan bir modern zaman mimari harikası.

Capilano Cliffwalk, Kanada

Vancouver’da bulunan Capilano Cliffwalk kesinlikle yüksek korkusu olanlara göre değil! Capilano Nehri’nin oluşturduğu kanyonu 70 metre yüksekten seyretmenize olanak veren bu 213 metelik köprü, uçurumun kenarlarına sabitlenmiş. Kavisli tasarımıyla adrenalini ve manzara keyfini zirveye çıkarıyor!

Khaju Köprüsü, İran

17. yüzyılda Şah 1. Abbas tarafından yaptırılan bu zarif köprü İsfahan’da bulunuyor. İran mimarisinin en nadide örneklerinden biri olan Khaju Köprüsü aynı zamanda bir baraj görevi görmek üzere tasarlanmış. İki katlı kemerli yapısı ve renkli fayanslarıyla özellikle de geceleri ışıklandırıldığında muhteşem bir görünüme bürünüyor.

Chapel Köprüsü, İsviçre

İsviçre’nin Lucerne kentinde bulunan 204 metrelik Chapel Köprüsü, 1333’te inşa edildi. Avrupa’nın en eski üstü kapalı tahta köprüsü aynı zamanda. Reuss Nehri’nin üzerinde kurulmuş köprünün yapım amaçlarından biri de şehri saldırılara karşı korunmasına yardım etmekti. Şimdi köprü boyunca Lucerne’in tarihindeki önemli olayları gösteren, 17. Yüzyıldan kalma resimleri görebilirsiniz.

Chengyang Köprüsü, Çin

Çin’de yaşayan Dong halkının geleneksel köprü mimarisine ‘Rüzgar ve Yağmur Köprüleri’ deniyor, çünkü bu ahşap köprülerde insanlara rüzgardan ve yağmurdan korunabilecekleri, bunu yaparken de dinlenebilecekleri, sosyalleşebilecekleri sığınaklar bulunuyor. Mimarisiyle göz kamaştıran bu köprülerin en büyüğü olan ve hala kullanılan Chengyang Köprüsü 1916’da inşa edilmiş ve 65 metrelik bu köprü yapılırken tek bir çivi bile kullanılmamış.

Helix Köprüsü, Singapur

Singapur’un Marina bölgesini birbirine bağlayan bu yaya köprüsünün tasarımı elbette işlevinin önüne geçiyor ve şehrin en sıradışı simgelerinden biri oluyor. Köprünün matematik ve mühendisliğin sınırlarını zorlayan sarmallı mimarisi özellikle geceleri ışıklandırıldığında rüya gibi bir görünüme kavuşuyor.

Musa Köprüsü, Hollanda

Listedeki tüm mimari ve tarihi harikalara rağmen basit ama çok özgün bir fikirle inşa edilen Musa Köprüsü aralarından sıyrılıyor. 17. yüzyılda şehirleri yağmacılara karşı korumak için kazılan bu hendek günümüzde, yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için kullanılan bir açık hava dinlenme alanının parçası. Hendek ve çevresine yapılan restorasyon kapsamında, geçişi kolaylaştırmak için bir köprü inşa planı da varmış, ancak bunu sıradan bir köprüyle yapmak yerine, suyu ismini aldığı Musa Peygamber gibi ikiye ayıran ve sizin suyun arasından geçmenizi sağlayan son derece ilginç tasarımlı bu ‘köprü’ ile yapılmış.

Sky Bridge, Malezya

Machinchang Dağı’nda bulunan ve yapımı 2004’te tamamlananan asma köprü, 82 metre yüksekliğindeki tek bir sütunun üzerinde ve yerin 100 metre yukarısında bulunuyor. Ziyaretçilerine benzersiz bir görsel deneyim sunmak için kavisli olarak tasarlanan ve böylelikle normalde ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu jungle’ın derinliklerini bile gözler önüne seren, kusursuz bir seyir platformu Sky Bridge.


Önerilen yazılar