MAKALE

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri İskandinavya da!

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri İskandinavya da!

Mutluluğu uzakta arayanlar için, dünyanın en mutlu ülkeleri açıklandı. İskandinav ülkelerinin başı çektiği tabloda, Norveç bu sene Danimarka’yı geride bırakarak birinci sıraya yerleşti.

2012’den beri her yıl yayınlanan Dünya Mutluluk Raporu, 2017’nin en mutlu ülkelerini geçtiğimiz günlerde sıraladı. Her ülkeden 1000 kişi ile yapılan anketlerin oluşturduğu verilerin analizinden ortaya çıkan sonuçlar, geçmiş senelerden çok da farklı çıkmadı. Mutluluk seviyesinin yüksek olmasında kişi başına düşen gelirin yüksek olması, sosyal desteğin bulunması, sağlıklı yaşam beklentisinin uzun olması, kişisel özgürlüklerin korunması, hayırseverliğin fazla olması ve yolsuzluğun bulunmaması gibi etmenler göz önünde bulunduruluyor. Bu anketlerin sonucuna göre Nordik ülkeler bu sene de listenin en başında yer alıyor. İşte araştırma verilerine göre mutluluk sıralamasında ilk 5’te yer alan ülkeler:

İsviçre

İsviçre’nin en çok çikolata tüketen ülkelerin başında gelmesi, bu listede yukarılarda yer almasının sebebi olabilir mi? Araştırmalar bunun mümkün olduğunu söylüyor. Elbette İsviçre’nin mutluluğunun tek sebebi bu değil. Dünyanın en pahalı ülkesi olmasına rağmen, İsviçrelilerin alım gücü de aynı oranda yüksek ve ülkedeki yaşam kalitesi oldukça iyi. Dünyanın en sağlıklı nüfusuna sahip olan İsviçre’de, yiyip içtiğiniz her şey oldukça doğal. Hem sağlıklı, hem zengin, hem fit hem de eğitimli İsviçrelilerin mutlu olmasına şaşmamak gerek.

İsviçre

İsviçre

Danimarka

Yıllardır üst üste birinci sırada yer alan, ancak bu sene liderliği Norveç’e devreden Danimarka, yüksek mutluluk seviyesini anlamak için mutlaka orada bulunmanız gereken bir ülke. Yine de bir yorum yapmak gerekirse, Danimarkalıların mutluluğunu ülkedeki üst seviye eşitliğe bağlayabiliriz. Sosyal devlet insanların iyi olmasını garantilerken, Danimarkalılar da ellerindeki mutluluğun tadını çıkarmanın basit yollarını buluyor. Aile ve arkadaşlar ile çokça vakit geçirip, bu anların tadını saniyesi saniyesine çıkarıyorlar.

Danimarka

Danimarka

Finlandiya

Yakında ülkedeki sauna sayısının nüfusun toplamından fazla olacağını öngördüğümüz İskandinav toprağı Finlandiya, bu sene en mutlu ülkeler arasında beşinci sırada yer alıyor. Bunun sebeplerinin başında Finlandiya’nın gittikçe büyüyen ekonomisi geliyor. Diğer İskandinav ülkeleri gibi Finlandiya’da da sosyal devletin varlığı, vatandaşlarının yaşam kalitesini yukarıda tutuyor.

Finlandiya

Finlandiya

Norveç

Dünya’nın en mutlu ülkelerinde birinci sırayı bu sene Norveç kaptı. Geçtiğimiz sene 4. sırada yer alan Norveç’in bu hızlı yükselişi, ülkenin refah düzeyinin petrole bağlı olarak sürekli artmasından ileri geliyor. Ancak elbette sebep sadece para değil. Norveçliler özgürlüğün doruk noktasına ulaştığı ülkelerden bir tanesi. Aynı zamanda dünyanın en güzel doğasına da sahipler. Üstelik doğal güzellikler her zaman, herkesin kullanımına açık. Doğa ile iç içe yaşam Norveçlilerin mutluluğunun önemli sebeplerinden bir diğeri.

Norveç

Norveç

Norveç

Norveç

İzlanda

İzlanda, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında bu sene üçüncü sırada yer alıyor. Ekonomisini hızlı bir şekilde geliştirip, refah seviyesini iyice yukarılara çeken İzlanda, 2008’deki ekonomik çöküntüden iyiden iyiye sıyrılmış gibi görünüyor. Özellikle turizmin tavan yaptığı bu kuzey ülkesi, muhteşem doğasıyla sadece orada yaşayanları değil, ülkeyi gören herkesi mutlu ediyor. İzlandalıların mutluluğu ise çoğunlukla dostluk ilişkilerinden kaynaklanıyor. Popülasyonun oldukça az olduğu ülkede, neredeyse çoğunluk birbirini tanıyor ve birbirine güveniyor.


Önerilen yazılar