Dünyanın Gizli Yüzleri

Jimmy Nelson saklı köşelere seyahat edip bölgenin yerlilerini fotoğrafladı ve bu muhteşem kareleri dünyanın kültürel çeşitliliğini kutlayan bir kitapta bir araya getirdi.

İngiliz fotoğrafçı Jimmy Nelson hepimizi olağanüstü bir yolculuğa çıkmaya davet ediyor. Dünyanın en uzak ve en büyüleyici köşelerine doğru yapılan bu yolculuk, gezegenimizin kültürel zenginliğini fotoğraf sanatının büyüsüyle anlatıyor.

30 yıl önce ilk keşif yolculuğunu Tibet’e yapan Nelson o gün bugündür, çektiği ikonik kareleriyle uluslararası alanda adından övgüyle söz ettiren bir sanatçı. Her zaman gözlerden uzak yörelere yolculuk ederek, dünyanın gizli köşelerinden yerel kültürleri, kadim gelenekleri fotoğraflıyor. 2013’te yayınladığı ilk kitabı Before They Pass Away’de hayatı boyunca kurduğu hayali gerçekleştirerek dünyanın akıl almaz kültürel çeşitliliği hakkında farkındalık yaratmayı başardı. Ne yazık ki modern dünyanın tehdidi altında olan bu çok özel kültürleri yalnızca fotoğraflamakla kalmadı, aynı zamanda onlarla aralarındaki etkileşimi canlı tutarak, bu tehdide karşı çözümler üretmek amacıyla kendi adını taşıyan bir de dernek kurdu.

Yeni kitabı Homage to Humanity için de yine Himalayalar, Butan ve Güney Sudan gibi yerlerde çekimler gerçekleştirdi ve buralarda yaşayan yerlileri, bütün gurur, güç ve canlılıklarıyla fotoğrafladı.

Otuz farklı kültürden 400 kare içeren kitapta sadece fotoğraflar değil, kişisel detaylara indiği röportajlar, heyecan verici yol hikayeleri ve bilgilendirici infografikler de yer alıyor. Böylece kitabını hem etkileyici fotoğraflar hem de bu karelerin ardında yatan gerçeklerle donatan Nelson, bu değerli kültürleri tanıyıp onlara saygı duyan insan sayısını da artırmış oldu.

Kitabı bütünleyen bir de mobil uygulama hazırlayan fotoğraf sanatçısı, böylece okuyucularına kamera arkası videolar, 360 derece görüntüler ve farklı hikayelerle daha derinlemesine bir deneyim sağlıyor. Hatta mobil uygulamayı kitaba sahip olmasanız bile indirip, bu heyecanlı keşif yolculuğuna hemen başlayabilirsiniz.


Önerilen yazılar