MAKALE

Dünyanın Nadir Kahveleri Milano’da Buluşacak

Dünyanın Nadir Kahveleri Milano’da Buluşacak

İtalya’nın kahve kültürünü kusursuzca yansıtan tasarım harikası bir Starbucks, damak tadına düşkün kahve severlere eşsiz bir deneyim yaşatacak.

Uzun zamandır merakla beklenen bir ilk gerçekleşti ve dünyanın en popüler kahve mağazası zinciri Starbucks, İtalya’daki ilk mağazasını Milano’da açtı. Ancak bu kesinlikle sıradan bir Starbucks değil; İtalya’daki ilk mağaza olmasının dışında başka birçok farklı ilki de barındıran ve İtalyan espresso kültürüne saygı duruşu niteliğinde tasarlanan gurme bir kahve mabedi adeta.

Avrupa’daki ilk mağazasını 20 yıl önce Londra’da açan ünlü kahveci, günümüzde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da toplam 40 ülkede 3.100’den fazla mağazaya ulaştı. Ancak İtalyanlar kendi kahve kültürleri hakkındaki hassasiyetleriyle bilindiğinden, İtalya bu ülkelerin arasında değildi. Bu tartışmalı konu, Milano Starbucks Reserve Roastery’nin İtalyanları memnun etmek için sarf ettiği üstün çabayla şimdilik kapandı diyebiliriz. İtalyan espresso kültürünü ve ustalığını kutlayan, Piazza Cordusio’daki tarihi Posta binasında bulunan 2 bin 300 metrekarelik bu mağaza, muhteşem mimarisi ve tasarımıyla dünyanın en güzel Starbucks’ı olmaya aday.

İtalya’nın moda ve kültür başkenti Milano’ya yakışacak şekilde tasarlanan Reserve Roastery, canlı renkleri, cam tavanından süzülen ışıkları ve misafirlerine interaktif bir deneyim yaşatan artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geçmişle geleceği bir arada sunuyor.

Mağazanın en önemli özelliklerinden biri de, dünyanın 30 ülkesinden gelerek ilk kez Avrupa’da kavrulan sınırlı miktardaki egzotik ve nadir Arabica kahvesini servis etmesi. Kavurma işlemi burada her gün adeta bir gösteriye dönüşüyor. Roastery misafirleri kavurma sürecinin her aşamasını izleyebiliyor, yeşil kahve çekirdeklerin kahve barındaki haznelere olan yolcuğunun her aşamasına tanıklık ederek benzersiz bir gösteri izliyor ve bu gösterinin finalini bir fincan taptaze kahveyle yapabiliyorlar.

Mağazadaki kahve barında farklı demleme yöntemleriyle hazırlanan 115’ten fazla çeşit yer alıyor. Ayrıca Starbucks için yine bir ilk olan ve siparişinze göre teatral bir sunumla hazırlanan mükemmel el yapımı dondurma ile yanında leziz bir espresso shot’ının tadını çıkarabileceğiniz bir de affogato bölümü var.

İlkler bununla bitmiyor. İlk kez bir Starbucks mağazası, İtalyanların ünlü ‘aperitivo’su, yani akşam üstü küçük ikramlarla birlikte servis edilen sosyal kokteyllerini sunuyor. Roastery’deki Arriviamo Bar’ın özel miksoloji ekibi, hem İtalyan damak tadından, hem de kahve mirasından ilham alan özel içecekler yaratıyor. Mağazada ayrıca ünlü şef  Rocco Princi’nin fırınından taze artizan lezzetler ve Roastery deneyiminin bir parçasını eve götürmek isteyenler için özel ambalajlarındaki taze kavrulmuş Starbucks Reserve kahve çekirdekleri de yer alıyor.

Kahveye dair her şeyin incelikle tasarlandığı ve kusursuzca hayata geçirildiği Milano Roastery, İtalya’nın kahve kültürüne bambaşka bir soluk getirecek gibi görünüyor.

 


Önerilen yazılar