Dünyaya Farklı Gözlerle Bakın

Bu etkileyici, dikkat çekici, ilham verici ve eğitici belgeseller gezegene bakış açınızı değiştirecek.

Dünyanın doğal güzelliklerini ekrandan bile izlemek insana sonsuz bir huzur veriyor. Yaşadığımız gezegenin ne kadar eşsiz olduğunu bir kez daha fark ediyoruz. Öte yandan da bu doğal güzelliklerin tehdit altında olduğunu görebiliyoruz. Ekranların en yeni doğa temalı belgesellerinden bazıları bize dünya için neler yapılabileceğimizi gösterirken bazıları da ilham verici hikayeler anlatıyor.

Gezegenimiz

Netflix’in çekimleri tüm kıtaları kapsayan 50 ülkede, 600’ün üzerinde ekip üyesiyle ve dört yılda tamamlanan iddialı projesi dünyanın dört bir yanındaki olağanüstü habitat çeşitliliğine odaklanıyor. Sekiz bölümden oluşan Gezegenimiz belgeseli sizi Kuzey Kutbu’nun uzak ve vahşi doğasından gizemli derin denizlere, Afrika’nın uçsuz bucaksız manzaralarından Güney Amerika’nın çeşitlilik arz eden ormanlarına uzanan muhteşem bir yolculuğa çıkaracak.

Vahşi doğadaki hayvanların ve habitatlarının daha önce hiç görülmemiş çekimleriyle beraber doğal dünyayı korumak için atmamız gereken adımları da izleyeceksiniz.

25 Litre

Su krizi, dünyanın en büyük metropollerini tehdit ediyor ve çoğumuz bunun farkında bile değiliz. National Geographic ekibi de riskli ülkeler sınıfında yer alan Türkiye’de bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlayan bir belgesele imza attı. Geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alan yapım son birkaç yıldır kuraklıkla mücadele eden Cape Town’daki su kıtlığına karşı önlem olarak günlük kişi başı su tüketiminin 25 litre ile sınırlanmasını öngören “Sıfır Günü” uygulamasından esinleniyor. Kurgusal bir anlatımla bu sınırlamayı geleceğin Türkiye’sine uyarlayan 25 Litre’yi izleyerek bu karanlık tablonun gerçekleşmesini engellemek için kolayca değiştirilebileceğiniz bireysel alışkanlıkları göreceksiniz.

Penguins

Disneynature’un yepyenş filmi Penguins, Antartika’da yaşayan Steve isimli bir penguenin hikayesine odaklanıyor. Steve tehlikelerle dolu Antartika buzullarında kendine bir eş bulmak, bir yuva yapmak ve bir aile kurmak için bir arayışa başlıyor. Tipik bir Disney animasyonu kadar eğlenceli ama bir yandan da bilgilendirici olan Penguins özellikle çocuklarla izlemek için harika bir tercih. Hem doğal yaşamın hem güzel hem de tehlikeli taraflarını aynı anda kusursuzca gösteren bu filmin çekimleri üç yıl sürmüş.

Free Solo

Bu yıl hem BAFTA hem de Akademi Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” ödülünü de kazanan Free Solo soluk soluğa izleyeceğiniz bir yapım. Free Solo, ünlü dağcı Alex Honnold’un Yosemite Ulusal Parkı’nda yer alan ve 1 kilometre uzunluğuyla dünyanın en ünlü kayası olan El Capitan’a ipsiz tırmanışını konu alıyor. National Geographic’in yapımcılığını üstlendiği bu sıra dışı öyküyü büyüleyici bir görsellikle izlerken hem doğanın gücünü hem de insanın kararlılığını göreceksiniz.


Önerilen yazılar