Edebiyatın Yüzleri

Ara Güler arşivinden edebiyatçı portreleri sergisi “Bir Avuç Güzel İnsan” ziyarete açılıyor.

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in edebiyat merakı erken yaşlarda başladı ve sanatçı bundan yola çıkarak Türkiye ve dünyanın önde gelen edebi figürlerini fotoğraflamaya başladı. Ara Güler Müzesi’nin 18 Kasım’da açılacak yeni sergisi “Bir Avuç Güzel İnsan” işte bu portreleri içeriyor.

Ara Güler, yaşamının çeşitli dönemlerinde “Onlar benim için yalnızca fotoğrafı çekilen kişiler değil, dünyamı kuran insanlardır” dediği edebiyatçılarla tanışmaya, portrelerini çekmeye, onlarla buluşup edebiyat sohbetleri yapmaya başladı. Zaman içinde bu insanların yalnız fotoğraflarını çekmekle kalmadı, aynı zamanda onlarla dost da oldu.

Sabahattin Eyüboğlu’nun Bronz Apartmanındaki dairesinde, Fikret Adil’in evinde, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Narmanlı Han’daki atölyesinde, Yeditepe dergisinin Cağaloğlu’ndaki idarehanesinde, Samim Kocagöz’ün İzmir’deki evinde dostlarıyla bir araya gelerek bu buluşmaları ölümsüzleştirdi. Yakaladığı bu özel anlarla Ara Güler, yıllar içinde edebiyatın ve edebiyatçıların kaydedicisi oldu.

Ara Güler, sadece Türkiye’de değil, gittiği farklı ülkelerde de edebiyatçıların kapısını çaldı ve onların portrelerini çekti. James Baldwin, Arthur Miller, Antonio Tabucchi, John Updike, Philip Roth, Alberto Manguel ve daha nicelerini “kurdukları dünyanın içinde” izleyiciye gösterdi. Tennessee Williams’la, William Saroyan’la buluştu, onların gezilerine eşlik eti ve çektiği portrelerle geriye unutulmaz anılar bıraktı.

Sergide Nâzım Hikmet’in bugüne dek sergilenmemiş portreleri, karanlık oda baskılar, Ara Güler’in edebiyatçı dostlarıyla yıllar içindeki mektuplaşmaları gibi pek çok belge ile onlardan gelen ve evinin duvarlarını süsleyen sanat eserleri de yer alıyor.

Sergideki eserler Fazıl Say’ın müziğiyle de zenginleşiyor. Sanatçının Nâzım Hikmet Oratoryosu ve Yaşar Kemal eserlerinin yanı sıra; Can Yücel ve Cemal Süreya’nın şiirlerini bestelediği eserlerden oluşan müzik seçkisi QR kodlar üzerinden sergideki ziyaretçilerle buluşturuluyor.

Aynı zamanda Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara da ışık tutan sergi, Salı-Cumartesi 10:00-18:00, Pazar 12:00-18:00 saatlerinde Bomontiada’da ziyaret edilebilir.


Önerilen yazılar