Efsanenin Yeniden Doğuşu

Zenith’in efsanevi kronograf mekanizmasını barındıran A385, günümüze kusursuzca yansıtılarak yeniden hayat buluyor.

İsviçreli saat markaları dendiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Zenith, bu ününün büyük bir kısmını 1969’da ürettiği dünyanın ilk yüksek frekanslı kronograf mekanizması olan El Primero’ya borçlu. Markanın bu efsanevi mekanizmayı kullandığı ilk saat modellerinden olan A385 ise geçtiğimiz günlerde tüm vintage zarafetini koruyarak 2021 yılına yolculuk yaptı.

Chronomaster Revival A385’i 1969’daki orijinal modelinden ayıran iki fark bulunuyor. Bunlardan ilki akrilik camın yerini alan safir kristal kubbe. İkincisi ise kadranın arkasında, El Primero 400’ün hareketlerini görmenizi sağlayan minik pencere.

Bu iki fark haricinde orijinaline tamamen sadık kalınarak tasarlanan model, özellikle de kadranındaki gradyan dokulu kahverengisiyle klasik saat meraklılarının çok hoşuna gidecek.

Zenith ekibi bu güncel modelin orijinalinin görüntüsünü ve hissini vermesini garantilemek için onu eski üretim şablonlarını temel alarak yeniden yaratmış. 37 mm’lik kasasının en dikkat çekici özelliği ise az önce söz ettiğimiz, kenarlara doğru koyulaşarak vinyet etkisi yaratan kahverengi kadranı. Kadranda ayrıca kırmızı bir kronograf kolu ile beyaz renkli sayaç ekranları bulunuyor. Tüm bu detaylar orjinal modeli kusursuzca günümüze yansıtıyor.

Chronomaster Revival A385 hem geçmişteki El Primero saatlerininkini andıran çelik bileklikle hem de açık kahverengi deriden üretilmiş kayışla satışa sunulacak.

Geçtiğimiz yıllarda A384 ve A386 modellerini de yeniden tasarlayıp satışa sunan Zenith’in CEO’su Julien Tornare, A385’in El Primero’nun en önemli modellerinden biri olduğunu söylüyor ve 1969 yılında eşi benzeri olmayan bu gradyan kadrana yeniden hayat vermeyi uzun zamandır istediklerini belirtiyor.


Önerilen yazılar