MAKALE

Ekranın Yetenekli Dedektiflerinin Zihnimize Faydas...

Ekranın Yetenekli Dedektiflerinin Zihnimize Faydası

Bol miktarda suç ve gizem unsurları barındıran TV dizilerinin beyin sağlığımız açısından yararlı olduğu aklınıza gelir miydi?

Size iyi bir haberimiz var! Şimdiye kadar büyük bir keyifle, ancak belki de işlerinizi aksattığı gerekçesiyle zaman zaman suçluluk duyarak izlediğiniz polisiye dizilerin faydası bilimsel olarak kanıtlandı. İzleyiciyi sürekli şüphe içinde bırakan dedektif dizilerinin beyni aktif tutmanın ve zihni uyarmanın en geçerli yollarından biri olduğu Durham Üniversitesi’nden Doktor Amanda Ellison ve ekibinin yaptığı bir araştırmada ortaya çıktı. Çünkü şüphe, açığa çıkarılmayı bekleyen sır ve gizem barındıran türler, beynimizin tam da ihtiyacı olan şeyler.

Bu sınıfa giren dizilerde, şüphenin giderek artmasını sağlayan olay örgüsü nedeniyle seyirciler hikaye ne kadar komplike bir hal alırsa alsın dikkatlerini kaybetmiyor ve bu sayede bölümlerde gerçekleşen olayları ve karakterleri unutmuyor. Başka bir deyişle beyne ihtiyacı olan uyarılmayı sağlayan bu tarz diziler, beynin sürekli aktif  ve sağlıklı olmasına neden oluyor.

Karmaşık olay örgülerine sahip TV dizileri beyni zorlayarak, beyindeki tüm bölgelerin çalışmasını sağlıyor. Polisiye diziler hikayelerinde barındırdıkları açığa çıkarılmayı bekleyen kirli sırları, kafalarda çok sayıda cevapsız soruya yer bırakan merak uyandırıcı senaryoları ve izleyiciyi kendilerine esir eden çok sayıda karışık duygu uyandırmaları sebebiyle tüm diğer dizi türlerinden daha fazla beyin egzersizi yapmamızı sağlıyor. Bir karakterin kederini anlamak ya da bir diğerinin toplum tarafından neden dışlandığını ortaya çıkarmak için tüm beynimizin etkileşim içinde, neredeyse tam kapasite çalışması gerekiyor.

İyi bir kurgu, izleyiciyi içine çekecek bir olay örgüsü, güçlü bir senaryo ve inandırıcı karakterler kadar iyi bir fon müziği de beynin uyaranlara güçlü bir cevap verebilmesi için olmazsa olmazlar arasında. Yani burada yapım şirketlerine de epey iş düşüyor.

Artık polisiye dizilerin faydalarını biliyoruz. O halde beynimizi aktif tutmak ve zihnimizi çalıştırmak için son dönemin en başarılı polisiye dizilerine bir bakalım.

The Night Of

Hiç tanımadığı bir kadınla partiye giden bir genç adam, uyandığında kadını yanı başında kanlar içinde yatarken buluyor ve cinayetle suçlanıyor. The Night Of, New York un karanlık atmosferinde geçen, gerilim ve gizem dolu bir suç hikayesi.

Sherlock

Arthur Conan Doyle un 19. yüzyıl Londra sında hayal ettiği Sherlock Holmes, dizide bugünün Londra sında suç peşinde koşuyor. Gizemleri kendine has yöntemleriyle çözen Holmes u modern dijital teknolojileri kullanırken izlemek kendimizi hikayeye daha yakın hissetmemizi sağlıyor.

Fargo

Her daim karla kaplı minicik bir kasabada yaşanan cinayetler, her sezonda değişen ana hikaye ile anlatılıyor. Absürd dialoglar, ilginç karakterler ve müthiş oyunculuklar izlemek istiyorsanız Fargo tam size göre bir dizi.

Top of the Lake

12 yaşında ve hamile olan küçük bir kızın, Yeni Zelanda daki bir gölün kıyısında ortadan yok olmasını saplantı haline getiren dedektifin hikayesi. Muhteşem doğa manzaraları eşliğinde izleyeceğiniz tüyler ürperten bir dizi.

Broadchurch

İngiltere nin sahil kasabası Broadchurch, küçük bir çocuğun ölümüyle sarsılıyor ve medyanın da olaya el atmasıyla birlikte, tüm kasaba sakinlerinin gizlediği sırlar birer birer ortaya çıkıyor. BBC yapımı dizi sürükleyici hikayesi ile son dönemin en iyi polisiye örneklerinden biri.


Önerilen yazılar