MAKALE

En Güzel Sonbahar Fotoğrafları Nerelerde Çekilir?...

En Güzel Sonbahar Fotoğrafları Nerelerde Çekilir?

Doğa yürüyüşleri ve gezileri için en uygun dönemlerden olan sonbahar, manzara fotoğrafları çekmek için de eşsiz güzellikler sunuyor…

Fotoğraf çekmeyi sevenler için sonbaharın ışığı bir başka güzeldir. Havanın ne karanlık ne de çok aydınlık olduğu bu mevsimde yeşilin kızıl-sarı tonlara karıştığı, bu tonların dere ve göllere yansıdığı özel kareler yakalamanız mümkün. İşte size hafta sonu gezileri planlayabileceğiniz ve sonbaharın tadını çıkarırken, büyüleyici kareler de çekebileceğiniz en güzel rotalar…

Bolu-Yedigöller: Ülkemizin en ağaçlık illerinden Bolu’da yer alan milli park alanı Yedigöller, adını birbirine yakın mesafedeki 7 gölden alıyor. Bu eşsiz coğrafya, sonbaharda kızaran, sararan yapraklarıyla göz alıcı bir renk cümbüşü oluşturuyor. Farklı tonlardaki sonbahar renklerini bir arada görebileceğiniz Yedigöller’de çekilen fotoğraflar, doğanın devinimini anlatıyor. Yedigöller Milli Parkı’nda uzun yürüyüşler yapabilir; sonbahar renklerinin göle yansımalarını, solgun ağaçlar üzerinden gökyüzünün duruluğunu fotoğraf karelerine yansıtabilirsiniz.

Maşukiye: İstanbul’a 120 km mesafede olan ve günübirlik gezilerin popüler yerlerinden Maşukiye, sınırları içindeki dere boyunca çok güzel sonbahar manzaraları sunuyor. Kocaeli Kartepe ilçesindeki Maşukiye, doğal ortamla uyumlu alabalık restoranları ve kır bahçeleriyle tam bir sonbahar rotası. Sararıp dökülen yaprakların uysallığını, dinlenmeye hazırlanan doğanın huzurunu belgeleyeceğiniz kareler çekmek için Maşukiye’ye gidebilirsiniz.

Yeşilyurt: Oksijen deposu Kazdağları’nın eteklerinde konumlanmış, patika yolları ve taş evleriyle size 100 yıl öncesinin atmosferini yaşatan şirin Yeşilyurt köyünde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz ve dağ turizminin birlikte yaşandığı Yeşilyurt, denize 3 km mesafede yer alıyor. akınlardaki Adatepe Zeus Altarı, Hasanboğuldu Göleti, Sütüven Şelalesi de fotoğraflayabileceğiniz alanlar arasında.

Yenice Ormanları: Karabük merkezine 30 km mesafedeki Yenice ormanları, biyolojik çeşitlilik ve barındırdığı yaban hayat ile dünyadaki sayılı ormanlardan biri. Türkiye’nin en büyük blok ormanı, bir başka deyişle ‘orman denizi’, sonbaharda objektifinize bambaşka bir dünyayı getirecek. Batı Karadeniz boyunca bir yolculukla sonbaharda yeşil ve mavinin dansını fotoğraflayabilirsiniz. Darıyazısı, Şekermeşe, Sorgun Yaylası ve Eğriova Göleti Yenice Ormanları’na gitmişken görmeniz gereken yerler.

Karagöl: İzmir’e 40 km mesafedeki Karagöl Tabiat Parkı, sadece yetişkinler için değil çocuklar için de mükemmel bir kamp alanı. Adını park içindeki gölden alan bölgede mükemmel sonbahar fotoğrafları çekebilirsiniz. Karagöl Tabiat Parkı içinde restoran, kamp alanları, karavan alanı ve piknik alanı bulunuyor.

Atatürk Arberotumu: İstanbul merkezinde harika sonbahar fotoğrafları çekmek isteyenlere için en harika seçeneklerden biri de Atatürk Arberotumu. Dünyanın farklı bölgelerinden getirilerek Sarıyer’deki araziye dikilmiş 1.500’den fazla ağaç, doğanın çeşitliliğini belgeliyor. Pazartesi hariç 09.00-17.00 arasında açık olan Atatürk Arberotumu’nda, içinde ördeklerin yüzdüğü göletlerin kıyısında yürüyüş yapabilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Drone ve tripod kullanımına izin verilmediğini hatırlatalım.


Önerilen yazılar