MAKALE

Engin Maviliklerde Süzülmeye Hazır Mısınız?

Engin Maviliklerde Süzülmeye Hazır Mısınız?

Denizden esen çam kokulu meltem, dalgaların kıpırtısıyla hafifçe sallanan gulet ve Ege’nin, Akdeniz’in muhteşem manzaraları ile bir mavi yolculuk sezonu daha başlıyor…

Ülkemizin sunduğu eşsiz doğal güzellikler saymakla bitmiyor, ancak mavi yolculuk kültürünün yeri bir başka. Özellikle Ege Bölgesi’nin dantel gibi uzanan girintili çıkıntılı kıyıları her bir koyda apayrı bir güzelliği karşınıza çıkarıyor. Kendi yatınızda ya da mavi yolculukla özdeşleşen ahşap guletlerle denizin üzerinde geçireceğiniz birkaç gün bütün yılın yorgunluğunu silip süpürecek.

Mavi yolculuk sezonu Nisan’da başlayıp Ekim’de sona eriyor ancak en iyi dönem genellikle Haziran ve Ağustos ayları arası. Kendi tekneniz yoksa bile grup olarak kiralayabileceğiniz guletlerle mavi yolculuğa çıkabilmeniz ve bu güzelliklerin tam kalbinde birkaç gün geçirmeniz mümkün. İnanın dalgaların kıpırtsıyla yıldızların altında uyumak, uyanır uyanmaz turkuaz sulara dalmak ve gezinin her bir saniyesinde denizin ve doğanın sunduğu tüm güzellikleri ruhunuzun tam derinlerinde hissetmek kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden olacak.

Bir mavi yolculuk sezonu daha başlarken Türkiye’nin en popüler ve en güzel mavi yolculuk rotalarını derledik.

Bodrum – Gökova

Mavi yolculuğun en popülerlerinden Bodrum – Gökova rotasının tek yön uzunluğu dört gün sürüyor. Bir haftadan daha uzun bir zamanınız varsa yolculuğunuza Bodrum’dan başlayıp yine Bodrum’da bitirebilirsiniz. Rota boyunca Orak Adası, bembeyaz kumlarıyla ünlü Sedir Adası, Yedi Adalar ve Yalıçiftlik gibi yerlere uğrayan, zamanınızın tamamını Gökova Körfezi’nin sakin sularında geçireceğiniz rahat bir rota bu. Ayrıca hem sakinlik hem de eğlence arayışındaysanız Bodrum’a yakın olmanız işinizi kolaylaştıracak.

Fethiye – Marmaris

Ege’nin turkuaz sularından Akdeniz’in engin maviliklerine uzanan bu mavi rotanın da tek yönü dört gün sürüyor. Göcek’in büyüleyici koyları ve adaları, Ekincik Körfezi, Akvaryum koyu ve Marmaris koyları bu rotada sizi bekleyen güzellikler arasında. Berrak sularda yüzme, şnorkelle dalış yaparak su altının eşsiz dünyasını keşfetme, geceleri kekik kokan dağ esintileri eşliğinde küçük koylarda konaklama Fethiye – Marmaris rotasının size sunacaklarından sadece bazıları. Bu rotayı tercih ederseniz sazlıklarla çevrili Dalyan nehrinde yapacağınız bir tekne turu ile Kaunos Antik Şehri’ni de görebilirsiniz.

Datça – Bozburun – Marmaris

Marmaris’ten başlayıp, Bozburun’dan geçerek Datça’ya uzanan bu rota, yeşille mavinin en güzel manzaralarını sunan yaklaşık bir haftalık bir mavi yolculuk. Hisarönü koyuna uğrayabilir, Datça yarım adasındaki Knidos Antik Kenti’ni ziyaret edebilir, Kargı, Kocaada, Kızılada gibi koylarda mola vererek Ege’nin serin sularında yüzebilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz koyların neredeyse hepsi ormanlarla kaplı olduğudan bol bol oksijenin yanı sıra, sualtında da sizi bekleyen antik kalıntı sürprizlerine sahip bir rota bu.

On İki Adalar

Türkiye kıyılarına yakın konumu, Yunan adalarını da bir mavi yolculukla keşfedilebilir kılıyor. Güney On İki Adalar diye adlandırılan Kos, Simi ve Rodos adalarında sizi tarih, doğa ve eğlence dolu bir tatil bekliyor, tabii leziz yemekler de… İster Marmaris, isterseniz Bodrum’dan yola çıkabileceğiniz bu rota ile hem farklı hem de bir o kadar yakın bir kültürü keşfetmenin tadını denizin maviliklerinde süzülerek yaşayabilirsiniz.


Önerilen yazılar