MAKALE

Eşitliği Simgeleyen Porselen Maskeler

Eşitliği Simgeleyen Porselen Maskeler

Porselenin geçmişten geleceğe yolculuğuna tanık olacağınız NG Müze, “Maskesiz Yüzler” adlı sergisiyle huzurlarınızda.

Geçmişten günümüze porselenin değişimini anlatırken, 16. ve 18. yüzyıl arasında üretilmiş ve orijinalleri dünyaca ünlü müzelerde sergilenen Avrupa porselenlerine, Kütahya çinilerine, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayı porselenleri ile Nafi Güral’a ait klasik otomobillere ev sahipliği yapan, Türkiye’nin ilk porselen müzesi olma özelliğini taşıyan NG Müze; Sema Güral Sürmeli’nin “Maskesiz Yüzler’’ sergisini sanat severlerle buluştu.

Kültürel miras konusunda farkındalık yaratarak gelecek nesillere aktarılmasında önemli rol oynayan NG Müze insanlık tarihinden bugüne porselenin değişimini anlatan, aralarında Osmanlı çinilerinin de bulunduğu birbirinden özel binlerce esere ev sahipliği yapmakta.

Aynı kalıptan çıkan kadın ve erkek figürleri, bireylerin yaratılışındaki ortak noktayı vurguluyor. İlk bakışta kadın ve erkek ayrımının fark edilmediği maske tasarımları, kadınlar ve erkeklerin yaratılış bakımından aynı olduğunu anlatırken; biraz daha dikkatli bakıldığında gözler önüne serilen detaylar kadın ve erkeklerin aslında bir o kadar da farklı olduğunu gösteriyor.

Maskelerin kafa kısımlarında yer alan sivri noktalar, kadın ile erkek aklı arasındaki karmaşıklığı ve içgüdüsel olarak da farklı özelliklere sahip olduklarını simgeliyor. Kadınların duygusal zekaları, empati yetenekleri ve insan ilişkilerinin erkek bireylere oranla daha çok gelişmiş olduğunu belirten Semra Güral Sürmeli, özellikle duygusal zekanın toplumda güçsüzlük olarak nitelendirilmesine rağmen, kadınların ister evde ister iş yerinde çok daha titiz olmasına katkı sağladığını belirtiyor.

İki cinsiyetin de figürlerinde yer alan yapraklar ise yeniden doğuşu ve mücadeleyi temsil ediyor. Bireyler de doğadaki yapraklar gibi hayatın içinde döngüler yaşıyor, yaprak figürü yaşam döngüsünde herkesin farklı aşamalardan ve mücadelelerden geçtiğini ifade ediyor. Diğer bir deyişle herkesin hem sosyal hem de iş yaşamındaki mücadelesinin özel olduğu ve bu yüzden bireyleri kıyaslamanın, birbirinden üstün tutmanın doğru olmadığı aktarılıyor. Maskelerde yer alan yaprakların, konumları ve benzer olmaları da kadın ile erkeğin hayattaki mücadelesinin eşitliğini vurguluyor.

Sema Güral Sürmeli eserleriyle, Konfüçyüs’ün “Görmedim, duymadım, bilmiyorum” sözüne de atıfta bulunuyor ve kadının iş hayatındaki varlığını, gücünü ve çalışma azmini görmeyenler, duymayanlar ve bilmezlikten gelenler için kadının ne kadar önemli olduğunu kendine has yorumuyla ve çarpıcı bir gerçeklikle gözler önüne seriyor.

Farklı şehirlerde yer alan NG Kütahya Seramik showroomlarında, Kütahya Porselen mağazalarında ve NG otellerinde de yıl boyunca sergilenecek olan “Maskesiz Yüzler’’ adlı sergiyi, Kütahya’da yer alan NG Müze’de ziyaret edebilirsiniz.

NG Müze Adres: Atatürk Bulvarı 7. Km. Kütahya


Önerilen yazılar