Eskiye Rağbet Var!

Antika değil ama vintage. Modası geçmiş ama pejmürde değil. Rengarenk, nostaljik ve hatta fotojenik. Yeni nesil eskici dükkanları yakın dönemlerden kalma özel ve değerli parçaları ile farklılık arayanların peşinde!

Bilirsiniz, bizim ülkemizde eski pek sevilmez. Her şeyin yenisi, gıcır gıcırı makbuldür. Bir şey eskiyene kadar kullanılıp, sonra da çöpü boylar. Ancak son zamanlarda bu durum değişmeye başladı. Özellikle 70’ler, 80’lerden kalma eşyalar yeniden değerlendi. Televizyonlar, radyolar, daktilolar; hatta masalar, koltuklar, sehpalar son zamanların aranılan eşyalarından oldu. Bizdeki çoğu eski çöpü çoktan boylamış olduğundan, yurt dışından getirilen vintage parçalar evlerimizin baş köşesine oturdu. Belki bit pazarına nur yağmadı ama, eskiye ufak da olsa bir rağbet olduğu kesin. Peki nostalji kokan ve ilgi uyandıran bu eşyalar nerelerde? Gelin şehrin karizma sahibi yeni nesil eskicilerine şöyle bir uğrayalım!

Karaköy Junk

Vintage modasını İngiltere’den ülkemize taşıyan Karaköy Junk, Tophane’deki güzel kafelerin ortasında yer alan küçücük bir mucizeler dükkanı. Daha giriş kapısıyla bile insanı büyüleyen bu mekanın içi ise büyük küçük bir sürü değerli, ilginç ve nostaljik eşyalarla dolu. Mekanın sahibi Aslı Atamer, eski eşyalara karşı olan ilgisini bir dükkanla taçlandırmaya karar verince, bu işi nasıl daha yaratıcı hale getirebileceğini düşünmüş ve ortaya kendinizi masal dünyasındaymış gibi hissetmenizi sağlayan bu mekan çıkmış. Sattığı şeyleri de öylesine oradan buradan toplamıyor Aslı Hanım. Hepsinin hikayesini de araştırıyor ve bunları dükkanını gezenlere aktarmaktan mutluluk duyuyor. Son dönemdeki ilgisini ise neon tabelalar oluşturuyor. Farklı hikayeler, enteresan objeler ve biraz da macera arayanlar için Karaköy Junk tam bir cennet. Buradaki eşyaları çeşitli çekimler ya da prodüksiyonlar için kiralamak da seçenekler arasında.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mh., Kılıç Ali Paşa Mescidi Sk No:6, Karaköy
instagram.com/karakoyjunk

Karaköy Junk

Karaköy Junk

Seyyare

Kadıköy’ün yeni sakinlerinden sayılan Seyyare, küçücük dükkanına büyük hikayeler sığdırmayı başaran, sevimli, tam bir vintage eskicisi. Seyyare’de öncelikle sık sık değişen vitrin dikkatleri çekiyor. İçeri girdiğinizde ise sizi hiç de yabancılık çekmeyeceğiniz, çocukluğunuzda sahip olduğunuz ama belki de sonradan eskidi diye attığınız eşyalar karşılıyor. Bir yandan bu eşyaları gördüğünüze sevinirken, diğer yandan bazı şeyleri neden saklamadınız diye üzülebiliyorsunuz. Ancak o kadar da üzülmeye gerek yok tabii. Seyyare’den gayet uygun fiyatlarla bu nostaljiyi yeniden evinize getirebilirsiniz. Kitaplardan sandalyelere, orglardan posterlere her şey alıp evin bir köşesine koymalık.

Adres: Caferağa, Dr. Esat Işık Cd. No:16, Kadıköy
instagram.com/seyyare.co

Seyyare

Seyyare

Ora Etc.

Ora Etc. 2013’ten beri Moda’nın sakinlerinden. Vitrinindeki daktilolar ve fotoğraf makineleri ise dönüp dönüp yeniden bakmak isteyeceğiniz cinsten. Özellikle rengarenk daktilolar Ora’nın incilerinden. Mekanın sahibi Osman Bey’in elinden geçen ve tamamen çalışabilir durumda satılan bu daktilolar vakti zamanının en iyilerinden. Ancak Ora’da sadece daktilo yok elbet. Pikaplar, radyolar, eski televizyonlar… Geçmişe dair özlem duyduğunuz ne varsa Ora’da mevcut. Sakin bir sokakta bulunan ve çoğunlukla kapalıymış gibi görünen Ora’nın tam olarak neler sattığına internet sitesi üzerinden de ulaşabilmek mümkün. Yolunuz pek oralara düşmezse, oraetc.com adresine mutlaka bir göz atın.

Adres: Caferağa Mah. Safa Sk. No:10/B, Kadıköy
instagram.com/oraetc

Ora Etc.

Ora Etc.

Mozk Vintage Shop

Cihangir’deki Mozk vintage, eskicilerin en kıdemlilerinden bir tanesi. 2007’den beri Selda ve Berk Özkanlı çiftinin İngiltere’den özenle getirdikleri parçaları sattıkları, muazzam büyüklükte bir yer. Selda hanım dükkandaki vintage kıyafetlerden sorumlu iken, Berk bey işin daha çok mobilya kısmı ile ilgileniyor. Masalar, abajurlar, berjerler, dönem kıyafetleri, şapkalar, aksesuarlar, Mozk’tayken bulabileceğiniz şeylerden bazıları. Ancak hemen belirtelim, Mozk’ta sadece eskiler yer almıyor. Vintage tarzda eşyaların yeniden üretimleri de Mozk bünyesinde bulunuyor. İstediğiniz vintage mobilyalar, size özel boyutlarda yeniden üretilebiliyor.

Adres: Kuloğlu Mah. Ağa Hamamı Sk. No:13/B, Cihangir
instagram.com/mozkistanbul

Mozk Vintage Shop

Mozk Vintage Shop

Artdepo

Birbirinden güzel eski mobilyaların arasında kaybolmak için Moda’daki Artdepo’ya mutlaka yolunuzu düşürün. Özellikle 20’ler ve 70’ler arasında İskandinavya’da üretilmiş mobilyaları gördüğünüzde, evinizin tarzını değiştirmek isteyeceğinize hiç şüphe yok. Rengarenk telefonlar, tarzları geçmeyen halılar, birbirinden ilginç vintage dekoratif eşyalar ise cabası. Artdepo’da eski eşyalar mutlaka elden geçiriliyor, yeni ve çalışır durumda olarak satılıyor. Dükkanın sahipleri de özellikle mobilya konusunda oldukça bilgili. Evinize nostalji havası vermeden önce Artdepo’ya mutlaka uğramanızda fayda var.

Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No:182/A, Kadıköy
instagram.com/artdepomoda

Artdepo

Artdepo

House of Austen

www.houseofausten.com

Jane Austen ve vintage sevgisinin bir araya geldiği ama bu garip birlikteliğin hiç de sırıtmadığı bir diğer eskici ise şimdilik sadece online satış yapan House of Austen. İki çocukluk arkadaşının vintage sevgisi ve seyahatlerinden topladıkları nadide parçalarla ortaya çıkan bu dükkanda kitaptan, kıyafetlere; aksesuarlardan, mutfak ürünlerine birçok ilginç ürün bulunuyor. Ürünlerin hikayeleri de mümkün olduğu kadar site üzerinde anlatılıyor. Özellikle kıyafetler oldukça ünlü yabancı markaların eski dönem üretimlerinden oluşuyor. Fiyatlar ise oldukça makul.

House of Austen

House of Austen

Şule Demiröz


Önerilen yazılar