Estetik Operasyonun Üç Aşaması

Estetik operasyon yaptırmayı düşünüyorsanız bu sürecin en çok merak edilen ve en çok dikkat edilmesi gereken aşamalarını bir uzmandan dinleyin.

Estetik ameliyat yaptırmaya karar verme süreci üzerinde düşünmeniz, işinde uzman bir doktora danışıp fikir almanız gereken çok önemli bir süreç. Anlık bir dürtüyle ameliyat masasına koşmak geri döndürülemez sonuçlara yol açıyor. Doğru bir uzman desteği alarak bu riskin önüne geçmiş ve

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu, estetik operasyon sürecini üç aşamaya ayırıyor: Karar verme, operasyon öncesi planlama ve hazırlık, operasyon sonrası takip ve iyileşme dönemleri.

Karar sürecinde hasta bir talep ile cerraha başvuruyor. Cerrah bu talebi yerinde ve gerçekçi bulursa birlikte bir operasyon kararı alıyorlar. Ardından operasyona zihinsel hazırlık süreci başlıyor. Topçu, bu aşamada eğer hastanın bir tereddütü olduğunu görürse, hastayı konu hakkında aydınlattıktan sonra, bunu tekrar düşünmesi için ona süre tanıdığını söylüyor.

Topçu, estetik uygulama öncesindeki karar aşamasında, özellikle burun estetiği ve meme estetiğinde, en çok şekil konusunda sorun ve kafa karışıklığı yaşandığını söylüyor. Burada en önemli nokta hastanın beklentisinin gerçekçi olması ve cerrah ile arasındaki eksiksiz iletişim.

Estetik operasyon geçirmeyi düşünen kişilerin doktor seçiminde en temel etkenin referans olması gerektiğini söyleyen Topçu, daha önce o cerrahta operasyon olup memnun kalmış başka hastalar ile görüşülmesini tavsiye ediyor. Ayrıca günümüzde sosyal medyadaki yanlış bilgiler ile görsel paylaşımlara dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Bazı estetik operasyon ve uygulamalar ise diğerlerine oranla daha farklı bir hazırlık ve motivasyın süreci gerektiriyor. Örneğin mide küçültme operasyonu sonrası, hastaların birçok estetik operasyon geçirmesi gerektiğinden, bu da uzun ve aşamalı bir sonuç alma süreci anlamına geliyor.

Gelelim operasyon sonrasına… “Başarılı bir estetik operasyon dışarıdan çok da farkedilmeyen sorunlara yönelik yapılandır,” diyen Op. Dr. Alpaslan Topçu, bu nedenle hastanın idealde, yeni haline alışma gibi bir süreçten değil, iyileşme ve sonucun beklentisini karşılayıp karşılamadığını değerlendirme sürecinden geçmesi gerektiğinden bahsediyor.

Eğer hasta yapılan uygulamadan tatmin olmazsa cerrahla karşılıklı konuşarak yeni bir karar sürecine giriyor. Ancak Topçu, en başarılı cerrahların uygulamalarında bile komplikasyon ve revizyon oranınun %1 ile 5 arasında olduğundan bahsediyor, böyle bir durumda elbette ikinci bir müdahale de kaçınılmaz oluyor.

Kısacası, aklınızda bir estetik operasyon geçirmek varsa, öncelike bu kararınızı iyice ölçüp biçmeniz, ardından da alanında uzman bir estetik cerrahla karşılıklı görüşmeniz gerekiyor.

Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu


Önerilen yazılar