Evde Hareketsiz Kalmayın!

Hem bedensel hem de zihinsel sağlığınızı en üst seviyede tutmanıza yardımcı olacak beslenme ve egzersiz önerileri.

Gündemimizi işgal eden koronavirüs sebebiyle vaktimizin büyük kısmını evlerimizde geçiriyoruz artık. Bazılarımız bunu ev hapsi gibi nitelendirse de bu bakış açımızı kesinlikle değiştirmeli, aynı zamanda bunun bir “tatil” olmadığını da unutmamalı ve bu dönemi en verimli şekilde geçirmeye bakmalıyız.

Bildiğiniz gibi, alınan önlemler kapsamında çoğu şirket uzaktan çalışma sistemini uygulamaya başladı. Bireysel çalışanlar da evden çalışmayı tercih ediyor. Peki evde geçirdiğimiz bu zaman dilimini stres yapmadan, bedensel ve ruhsal sağlığımızı koruyarak nasıl değerlendirebiliriz?

Bu noktada vereceğim bir dizi küçük ipucu sayesinde bölgesel olarak çalışabilir ve evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersiz modelleriyle formunuzu koruyabilirsiniz.

Egzersizlere başlamadan önce bol protein, kompleks karbonhidratlar ve sağlıklı yağlardan oluşan bir kahvaltı ile güne başlamak ilk önceliğiniz olsun. Unutmayın ki bağışıklık sistemimiz her durumda olduğu gibi, bu durumda da en büyük koruyucu kalkanımız.

Dengeli ve düzenli beslenmemize ek olarak alacağımız multivitamin, magnezyum, çinko, betaglukan, Q10, C vitamini ve Omega 3 gibi önemli besin öğeleri de bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya yardımcı olacak. Tabi ki bu beslenme programını sürdürülebilir kılmalı ve aksatmamaya çalışmalıyız. Protein, kompleks karbonhidrat ve sağlıklı yağlar bakımından zengin beslenme reçeteleri uygulamalı, basit karbonhidrat ve rafine şekerden kesinlikle ve kesinlikle uzak durmalıyız! Vitamin depolarınızı dolu tutmak içinse yeşil yapraklı sebzeler ve bol meyve tüketmeli, bol miktarda yani 2-4 litre arası, oda sıcaklığında su içerek vücudumuzun sıvı dengesini korumalıyız.

Bu süreçte spor salonlarına gidemediğimizden dolayı, evde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlere yönelebilirsiniz.

Pilates mat egzersizleri, yoga, kendi vücut ağırlığımızla yapabileceğimiz fonksiyonel antrenmanlar veya egzersiz bantları eşliğinde tüm vücut kaslarımızı çalıştırmaya yönelik antrenmanlar, sizlere önerebileceğim evde yapabileceğiniz en rahat ve keyifli egzersiz modelleri.

Eger evinizde koşu bandı, bisiklet, kürek gibi aletleriniz varsa kardiyo egzersizlerinize de mutlaka devam etmelisiniz. Kısacası ne olursa olsun, hareketsiz kalmamaya özen gösterelim.

Sağlıklı ve mutlu günler bizlerin olsun.

Yazar: Master Personal Trainer Remzi Bilgiç

Telefon: 0 (544) 720 85 95

E-posta: remzibilgicc@hotmail.com


Önerilen yazılar