MAKALE

Evinizde Büyüleyici Bir Alan Yaratın

Evinizde Büyüleyici Bir Alan Yaratın

Eğer evinizde bir çatı katınız varsa bu ekstra alanı çok farklı şekillerde değerlendirmeniz mümkün. İşte konforlu çatı katları için dekorasyon önerilerimiz!

Çatı katları genellikle kullanılmayan, eski eşyaların depolandığı bir yer olarak düşünülür. Oysa eğer evinizde bir çatı katınız varsa burayı kullanmak için daha farklı birçok seçeneğiniz var.

Evde çalışan biriyseniz burayı kendinize sessiz bir ofis olarak düzenleyebilir veya çocuğunuzun kendine özel yatak odasına dönüştürebilirsiniz. Bir hobi odası, bir kütüphane, yatılı misafirler için ekstra bir oda… Çatı katınızı nasıl kullanacağınız sadece sizin evinizin ihtiyaçlarına ve hayal gücünüze kalmış. Haydi o halde, evinizin yaşam alanını genişletmek istiyorsanız kolları sıvayın ve çatı katınızı şık, konforlu ve hoş bir odaya dönüştürün.

Çatı katı gibi genelde az ışık alan, alçak tavanlı ve dar bir alanda ferahlık hissi yaratmak için beyaz rengi ağırlıklı olarak kullanmanız öneriliyor. Dilerseniz tüm duvarlar, tavan ve yerler için bembeyaz bir dekorasyon tercih edebilir ve çatı katınızı hangi amaçla kullanıyor olursanız olun sakin, sade ve iç açıcı bir hava yaratabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise beyaz ağırlıklı dekorasyonunuzu soft ya da canlı renkli bir duvar, renkli tekstiller ve aksesuarlarla canlandırmak olabilir. Özellikle çocuk ve genç odalarına çok yakışan bu tarz, çatı katınıza enerjik bir hava katacak.

Çatı katının tavanını yüksek gösterecek bir ipucumuz da var, duvarları dikey çizgilerle süslemek, bunun yarattığı optik efekt sayesinde tavan daha yüksekmiş gibi duracak.

Çatı katınızı hobi odası, kütüphane gibi kullanım amaçlarıyla düzenleyecekseniz, bu dar alandan maksimum şekilde faydalanmak için, özel mobilyalar sipariş etmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin alçak duvarlardaki girintilere yaptıracağınız raf ya da dolap sistemleri yerden kazanmanızı sağlayacak. Çalışma masanızı da aynı şekilde duvara entegre bir şekilde planlayabilirsiniz. Ekstra alan yaratacak bir diğer depolama çözümü ise yatağın altında yer alan çekmeceler olabilir.

Mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken bir başka durum ise, tavanı çok yüksek olmayan çatı katınız için daha alçak mobilyaları tercih etmeniz. Örneğin normal bir yatak yerine bir yer yatağı kullanmak bu alana bohem bir görünüm kazandıracağı gibi yatan kişileri de daha rahat ettirecek. Yatağınızı odaya yerleştirirken eğimli tavanın en yüksek olduğu kısmı seçmeniz de dekorasyon uzmanlarının bir başka önerisi.

Eğer çatı katınızı bir oturma odası gibi düzenliyorsanız, bu odanın mimarisini lehinize kullanıp, pencere önünde bir oturma alanı yaratabilirsiniz. Divan tarzı bir pencere önü koltuğu, çatı katında keyifli zamanlar geçirmenizi garentileyecek.

Minimal bir dekorasyon stili çatı katına çok yakışsa da, bazen biraz şatafat eklemek de özel bir dokunuş katabilir. Örneğin tavana asacağınız gösterişli bir avize, bu alanın havasını bir anda değiştirecek.

Çatı katının tavan pencerelerinden gelen gün ışığı, bir ofis veya bir oyun odası için ideal ancak, eğer burayı bir yatak odasına dönüştürecekseniz bu aklınızda bulunması gereken bir diğer detay olmalı. Pencerelere stor biçiminde perdeler takarak bu ışığın uykunuzu bölmesini engelleyebilirsiniz.


Önerilen yazılar