MAKALE

Evinizi İlkbaharın Enerjisine Hazırlayın!

Evinizi İlkbaharın Enerjisine Hazırlayın!

Mevsim yavaş yavaş değişirken evinin enerjisini ilkbahara hazırlamanız, zihninizi de temizleyip sizi rahatlatacak.

Mart’ın gelmesiyle beraber doğa yavaş yavaş uyanmaya başladı, yakında günler iyice uzayacak, havalar ısınacak ve doğa tüm canlılığıyla enerjimizi yükseltecek. Peki evinizin enerjisi bu mevsim geçişine hazır mı? Yatak odanız, salonunun ve mutfağınızda yapacağınız bazı küçük değişiklerle hem evinizi hem de zihninizi bahara hazırlayabilirsiniz.

Yatak Odası

Beyin ve beden, her gece uyku boyunca kendi kendini temizler ve yeniler. Bu nedenle yatak odanız kendinizi konforlu ve dinlenmiş hissetmenize yardımcı olacak şeylerle dolu olmalı. Kendinize iyi bir uyku alanı yaratmak bu yenilenmeyi kolaylaştırır; böylece uyandığınızda kendini daha da tazelenmiş ve enerjik hissetmenizi sağlar.

Örneğin yatak odanızda bir televizyon olmamalı. Televizyon izleyerek uyuma alışkanlığınız varsa bunu yağmur, dalga, kuş gibi doğa sesleri ya da rahatlatıcı müzikler dinlemeyle değiştirebilirsiniz. Dijital detoks uygulamak, meditasyon veya yoga yapmak gibi bir yatma ritüeli de rahatlamanıza yardımcı olabilir. Yapabileceğiniz bir diğer şey de, eğer mümkünse, komodininizi kaldırmak olabilir. Çünkü burası dağınık bir görüntü yaratabilecek potansiyel bir alandır; özellikle de uyku düzeninizi bozan cep telefonunu yakınınıza koyabileceğiniz bir yerdir.

Salon

Salonunuz kişiliğinizin olumlu yönlerini somutlaştırmalı ve yaratmak istediğiniz yaşam tarzını yansıtmalı. Örneğin havayı temizleyen bitkiler edinerek salonunuzun havasını arındırabilirsiniz. Seyahatlerinizde aldığınız objeleri ve çektiğiniz fotoğrafları dekor olarak kullanarak bu seyahatleri ve sevdiğiniz hatıraları bir bakışta hatırlayabilirsiniz.

İyi aydınlatılmış bir alan da önemli. Mumlar, taze çiçekler ve renkli yastıklar ile ruh halinizi ilkbahara hazırlayabilirsiniz. Televizyona bağımlı kalmadan eğlenceli vakit geçirmek için kutu oyunlarını, puzzle’ları ve sevdiğiniz kitapları yakınınızda tutabilirsiniz.

Mutfak

Mutfağınız elbette sadece ilkbaharda değil, her mevsim düzenli olmalı. Sık kullanmadığınız küçük ev aletlerini kaldırabilir, sık kullandığınız kuru gıdaları erişimi kolay kavanozlarda saklayabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla yemek istediğiniz gıdaları daha görünür ve erişilebilir kılmak için, dolaplarınızda bu ürünleri göz hizasına yerleştirerek düzenleyebilirsiniz. Abur cuburları ise hemen görülemeyecek şekilde daha yüksek raflara koyabilirsiniz.


Önerilen yazılar