MAKALE

Evinizi Sadeleştirin, Fazlalıklardan Kurtulun!

Evinizi Sadeleştirin, Fazlalıklardan Kurtulun!

Evinizdeki fazlalıklardan kurtulmak için baharı beklemeyin. Farkında olmadan evinizde kalabalık yaratan eşyalardan hemen şimdi kurtulun.

Hayatınızı birazcık olsun kolaylaştırmak için bir an önce kurtulmanız gereken eşyalardan bir liste yaptık. Bazılarını satabilir ya da bağışlayabilirsiniz, bazılarını ise hemen yok etmelisiniz. Bu genel temizliğin sonuna geldiğinizde, hem eviniz hem de kafanız ferahlamış olacak.

Tarihi Geçmiş Yiyecekler

Yiyecek siparişlerinden arta kalan sosları saklamayı sevdiğinizi biliyoruz ya da uzun süredir orada olsa da atmaya elinizin gitmediği baharatları, yarım paket bakliyatları… Son kullanma tarihinin geçtiğinden haberdar bile olmadığınız kim bilir kaç paket yiyecek mutfağınızda boş yere yer kaplıyor. Üstelik bu yiyecekleri artık kullanamayacak olduğunuz gerçeğinin farkında olmadığınızdan ihtiyaç anında ortada kalma ihtimaliniz oldukça yükseliyor. İşe girişme vakti!

sadedekorasyon_05

Tarihi Geçmiş ya da Kullanmadığınız İlaçlar

İşte ihtiyacınız olmadığına sevineceğiniz ama evinizde yer kaplayan şeylerden biri: ilaçlar. Son kullanma tarihi geçmiş olanları kullanmayı aklınızdan bile geçirmeyin ve çevreye herhangi bir zararı olmayacak şekilde hemen onlardan kurtulun. Eğer son kullanma tarihi geçmemiş ama ihtiyacınız olmayan ilaçlarınız varsa onları da sağlık ocaklarına bağışlayabilirsiniz.

Boş İçki Şişeleri

Her ne kadar o boş içki şişelerinden yaratıcı projeler çıkaracağınıza inancımız sonsuz olsa da, bunu bir iki gün içinde yapmayacaksanız şişelere veda etmeniz daha gerçekçi bir davranış olacaktır. Kabul edin, o boş şişeler aylarca durup elinizin altında fazlalık yapmaktan başka işe yaramayacaklar. İçerisinde az miktar içki kalanlar dahil hepsinden kurtulun.

sadedekorasyon_11

Süngerler

Mutfağınızdaki bulaşık süngerinin ne kadar bakteri barındırdığına inanamazsınız. Sık kullanıyorsanız, süngerleri ideal olarak iki haftada bir değiştirmeniz öneriliyor. Ancak daha öncesinde kokmaya başladığını fark ederseniz de o kadar beklemeyin, hemen değiştirin.

Giymediğiniz Elbiseler

İşin en zor kısmının bu olduğunu biliyoruz. Bunun için şöyle bir önerimiz var: “Kıyafetin etiketi bile üstünde duruyor” demeyin. Eğer bir senedir eliniz bir kere bile o kıyafete gitmediyse, aslında onu hiçbir zaman giymeyeceğinizi kabullenin. İnternet üzerinden satın veya kıyafet bağışlayabileceğiniz platformlardan birine götürerek, sizden daha çok ihtiyacı olanlara bir iyilik yapın.

sadedekorasyon_04

Eskimiş Makyaj Malzemeleri

Ne kadar sık kullanırsanız kullanın, makyaj malzemeleriniz son kullanma tarihi geçmeden önce bitmeyebilir. Tarihi geçen bu ürünler de size faydadan çok zarar sağlar. Farkında olmadan kuruttuğunuz, bayatlattığınız her türlü malzemeden kurtulmak için daha fazla beklemeyin.

Diş Fırçası

Diş fırçanızı en son ne zaman değiştirdiniz? Belki de hatırlamıyorsunuz bile. Hemen size hiçbir faydası olmayan fırçanızı atıp, yenisini alın. Bundan sonra en geç 3 ayda bir yenilemeyi ihmal etmeyin. Yeni yılda diş sağlığınızı öncelikleriniz arasına yerleştirin.

sadedekorasyon_09

Eski Dergiler

Zaman zaman dönüp bakma isteği ile aldığınız bütün dergileri sakladınız. Ancak artık tuvalette bile sadece telefonunuzla haşır neşirsiniz. Şimdi duygusal davranmayı bırakıp dergilerinizi sahaflara hediye etme vakti. Açılan bu boşlukları da yeni yeni kitaplarla doldurup kendinizi mutlu edebilirsiniz.

sadedekorasyon_12

Çalışmayan Elektronik Aletler

Tamir ettirmeye karar verip, bu kararı uygulamadığınız elektronik aletlerden de artık kurtulma vakti. Ancak bu aletleri çöpe atmak yerine, geri dönüşüme göndermeyi ihmal etmeyin. Evinizde yer açılırken çevreye de yararınız olsun.


Önerilen yazılar