MAKALE

Evinizin Havasını Işık Hızında Değiştirin

Evinizin Havasını Işık Hızında Değiştirin

Hem tasarımı hem de yaydığı ışıkla dekorasyonunuzda çarpıcı bir vurgu yapacak bir aydınlatma seçmenin püf noktalarını biliyor musunuz?

Ev dekorasyonuna son dokunuşu yapan en önemli aksesuarlar aydınlatma ürünleri ve ışığın ta kendisi. Evinizin hangi odasında ne tür bir aydınlatma kullandığınız da bu nedenle çok önemli. Diğer bir deyişle avize ya da lamba seçimi yapmak hem görsel hem de işlevsel bir karar vermeyi gerektiriyor.

İster mutfağınız ister salonunuz ya da yemek odanız için bir aydınlatma ürünü arayışında olun, dikkatleri hemen üzerine çekecek bir model seçerek fark yaratmanız mümkün. Tabi çarpıcı bir model tercih ederken bazı kuralları göz önünde bulundurmazsanız, avizenizin yarattığı etki, özenle dekore ettiğiniz odanın tüm görünümünü bozabilir de… Dekorasyon uzmanlarının aydınlatmayla ilgili verdiği bu tüyolarla evinizin en önemli parçalarından birinin göz kamaştırmasını sağlayabilirsiniz.

Denge Önemli

Çarpıcı bir tasarıma sahip bir avize ya da lambanın mutlaka fazlasıyla büyük ve gösterişli olması gerekmiyor. Özellikle de evinizin tavanı çok yüksek değilse… Ama bu eviniz çok büyük değilse güzel ve etkileyici bir aydınlatmaya sahip olmayacağınız anlamına da gelmiyor. Zevkinize göre, yalın çizgilere, sıra dışı bir bitişe ya da canlı bir renge sahip modellerle istediğiniz vurguyu yaratmanız mümkün.

İşleve Dikkat

Çarpıcı tasarımlı bir aydınlatma eğer işlevi göz önünde bulundurulmadan satın alınmışsa evinizin dekorasyonunu güzelleştirmek yerine ambiyansını bozabilir. Sonuçta bir sanat eseri değil, evi aydınlatmak gibi çok önemli bir işleve sahip bir aksesuar satın alıyorsunuz. Bir odanın verdiği tüm hissi ışıkla değiştirebileceğinizi unutmayın. Örneğin çok parlak bir ışık yaymayan aydınlatmalar yemek odasında romantik bir atmosfer elde etmenizi sağlayacak. Yemek odasını yemeği rahatça görmenize yetecek kadar aydınlatırken mutfak gibi daha işlevsel alanlarda parlak bir ışık hayatınızı kolaylaştıracak.

Orantılı Tercih Yapın

Yüksek tavanlı bir odaya asacağınız bir avize bir odak noktası yaratarak mekana ilginçlik katacak ve bu büyük odanın boşluk hissi vermesini önleyecek. Alçak tavanlarda ise yatay tasarımlı bir aydınlatma tercih ederek yine istediğiniz etkiyi yaratabilir ancak bir yandan da evinizin alanını daraltmamış olabilirsiniz. Kısacası oran ve ölçek aydınlatma seçerken çok önemli. Tercihinizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer nokta da aydınlatmanın evin mimari çizgilerini ve dekoratif ögelerini tamamlaması.

Renklerden Korkmayın

Vurucu bir etkiye sahip aydınlatma dendiğinde akla genelde metalik ya da daha doğal renklere sahip modeller geliyor. Ancak renkli seçenekleri de göz önünde bulundurabilirsiniz. Renkli bir aydınlatma, ışığı dekorasyonun bir parçası haline getirerek odanın karakterini baştan aşağı değiştirebilir.


Önerilen yazılar