MAKALE

Eklektik Dekorasyon Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Eklektik Dekorasyon Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Eklektik dekorasyon farklı dekorasyon stillerinin bir arada kullanılarak, uyumlu bir bütün oluşturulması fikrine dayanıyor…

Aslında, tek bir dekorasyon tarzına bağlı kalmak istemeyenlerin tercih ettiği eklektik dekorasyon, doğadan da ilham alıyor diyebiliriz. Doğada da birçok farklı renk, farklı türde bitki mükemmel bir uyumu temsil ediyor. Aynı ağaç dalında bile, farklı yeşil renginin farklı tonlarına sahip birçok yaprak görebilirsiniz. Ancak ağacın geneline baktığınızda her bir yaprak mükemmel bir uyumu temsil edecektir. Birbirleri arasında eşsiz bir kontrast oluşturarak göze çok daha hoşa gelecek seyir zevki oluşturmaktadır. Eklektik dekorasyon da farklı tarzda dekorasyon ögelerinin bir arada kullanılarak, mükemmel bir uyumu yakalamayı çalışmaktır. Klasik mobilya ile modern mobilyaların bir arada kullanılması buna bir örnek olabilir.

Eklektik dekorasyon kullanıcısına seçme imkanı sunduğu için, görmeye alışık olduğumuz ve artık sıkılmaya başladığımız tarz dekorasyon konseptinin dışına çıkmamıza izin vermektedir. Aslında özgür bir dekorasyon oluşturmak için, eklektik dekorasyon akımı tercih edilebilir. Çünkü kuralların olmadığı, beğendiğiniz ve birbirleri ile uyumlu olabileceğini düşündüğünüz farklı tarzlara ait mobilya ve dekorasyon ögelerini bir arada kullanmaktan zevk alabilirsiniz. Böylece kendi özgün dekorasyonunuzu kendiniz oluşturma imkânı da sağlayabilirsiniz.

Eklektik Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Eklektik dekorasyon akımına sahip bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız, farklı tarzdaki beğendiğiniz dekorasyon ögelerini kullanmanız gerekmektedir. Yaşam alanlarınızda oluşturacağınız bu dekorasyon akımını evinizin her odasına uygulamanız doğrultusunda, bütün bir konsept elde ederek başarılı bir uygulama yapmış olacaksınız. Bu sebeple yaşam alanlarındaki bütünlük oldukça önemli olacaktır.

Öncelikle birbirinden tarz olarak farklı ancak renkleri ile uyumlu mobilya modellerini seçerek işe başlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, salonlarınızda tercih edeceğiniz modern koltuk takımınız ile uyumlu, klasik orta sehpa ve zigon sehpa modellerini bir arada kullanabilirsiniz. Shaggy tarzı renkli halılar ve perdeleri de tercih ederken, renkli rattan pufları yaşantınıza dahil edebilirsiniz. Eklektik dekorasyon tarzında özgür olduğunuzu unutmamalı ve birbirinden farklı tarza sahip birçok mobilyayı bir arada kullanabileceğinizi unutmamalısınız.

Eklektik dekorasyon oluşturmak için aşağıdaki etmenlere de dikkat etmelisiniz…

Nötr renkler: Arka plan renklerini oluşturan, duvar ve zemin renklerinizin nötr renklerden oluşması doğru bir seçim olacaktır. Nötr renkler; Beyaz, gri, taba, haki ve fildişi gibi renk tonlarından oluşmaktadır.

Eşyaların beklenmedik tarzda kullanımı: Yaşam alanlarınızda farklı tarzda mobilyaları bir arada kullanırken, aynı zamanda dikkat çekici bir konsept oluşturmak için de mobilyaların alışılmış kullanılması yararınıza olacaktır. Örneğin komodinlerin yatak başlarında olması yerine, salonunuzda yer alan, kanepenizin yanında yer vererek ve bu komodinlerin üzerinde de abajurlar yerleştirerek, salon aydınlatmanıza loş bir konsept katmak olabilir. Ya da yemek masası ile görmeye alışık olduğumuz sandalyeleri arasına sehpa konumlandırarak, berjer niyetine kullanmak ta bu örnek içerisinde yer verilebilir.

Sanat: Seçeceğiniz mobilyalarda sanat kokusu olmasına özen vermeniz, dekorasyonunuzdaki özgünlüğü ve değeri arttıracaktır. Klasik mobilya modelleri arasından, ahşap oyma motifli olan modelleri seçmeniz doğru bir seçim olabilir. Ya da salonlarınızda tercih edeceğiniz ünlü bir sanatçının tablosu da buna örnek olarak verilmektedir.

Dokuların kullanılması: Klasik bir koltuk takımı tercih ederek, ahşap oyma motifleri ile doğru dokuyu yaşam alanınızda kullanırken, modern ve renkli bir halı tercih ederken, bu tarz dokulu ve motifli renkli bir halı tercih etmeniz, aslında birbirleri arasındaki uyumu yakalamanızı sağlayacaktır.

El yapımı ürünler: Dekorasyonunuzda el yapımı ürünlere yer verebilirsiniz. El örmesi makromeler olacağı gibi, el örmesi bir koltuk battaniyesi de tercih edebilirsiniz. Ya da el işçiliği ile oluşturulmuş ahşap oyma motifli mobilyalara da dekorasyonunuzda yer verebilirsiniz.

Zıt Renkler: Dekorasyonunuzda dikkat çekiciliği arttırmak ve zıtlıkta uyum bulmak adına, zıt renkleri tercih edebilirsiniz. Birbirleri ile zıt renkler; Kırmızı- Yeşil, Turuncu-Mavi, Sarı-mor gibi renk ve tonlarıdır.


Önerilen yazılar