MAKALE

Ferrari’nin İlk Altı Silindirli Modeli

Ferrari’nin İlk Altı Silindirli Modeli

Markanın ilk kez ürün gamına eklediği V6 motorunu barındıran yeni modeli 296 GTB, hibrit performansıyla büyülüyor.

Ferrari, geçtiğimiz günlerde Maranello’da gerçekleşen Motor Valley Fest 2021’de marka tarihinde bir ilki tanıttı. Ferrari 296GTB, markanın şahlanan at logosunu ve altı silindirli bir V-6 motorunu aynı anda taşıyan ilk otomobili. Aynı zamanda ise Ferrari’nin hibrit sisteme sahip ikinci otomobili.

Aslında V6 motora sahip bir otomobil üretmek Ferrari için tam olarak bir ilk sayılmaz. Çünkü 1957’den 1976’a kadar alt marka olarak ürettiği Dino markalı otomobillerin ikisinde bu motoru kullanmıştı. Ancak kendi markası olarak bu 81 yıldır bir ilk…

296GTB’nin performansı ise hibrit otomobillere temkinli yaklaşanları bile ikna edecek kadar iyi. Markanın ‘Sürüşü en keyifli otomobil’ olarak tanımladığı bu yeni modelin hibrit sistemine eklenmiş 2,9 litrelik, V-6 mimarili ve turbo beslemeli motoru, tek başına yaklaşık 655 beygir güç üretiyor; elektrik gücüyle birleştiğinde ise bu güç 818’e yükseliyor. Aracın hızı da dikkat çekici. Maksimum hızı saatte 330 km iken 0’dan 100’e 2,9 saniyede; 0’dan 200’e ise 7,3 saniyede çıkabiliyor.

Aracın direksiyonunda bulunan eManettino kontrol düğmesi ile sürücü dört farklı sürüş modu arasında tercih yapabiliyor. Sadece elektrikle çalışan ve şehir içi yolculuklara uygun eDrive modu; V6 ile elektrikli motoru birleştiren en verimli mod Hybrid; aracın bataryasını tüketmeden V6 motorunun gücünü deneyimleyebileceğiniz Performance ve son olarak 296GTB’yi pil ömrünü düşünmeden maksimum potansiyeliyle kullanacağınız Qualify.

Aracın dış görünüşü de Ferrari’nin güncel tasarım dili ile 70’lerin havasını bir araya getiren çarpıcı bir tasarım. 296GTB aerodinamik bir buruna ve arkasında ise keskin köşeli dikdörtgen farlara sahip. 296GTB bir de gövdesine karbon fiber parçalar ekleyerek ağırlığını 12 kilogram düşüren opsiyonel Assetto Fiorano paketiyle geliyor.


Önerilen yazılar